laureatki i opiekun naukowy w Mediolanie Joanna Machera, dr inż. Andrzej Duda i Anna Toborek (fot. materiały Politechniki Śląskiej)

Joanna Machera i Anna Toborek, studentki gliwickiej architektury, wygrały 15 finał międzynarodowego konkursu Multi Comfort Student Contest. Ich projekt „CO. Living” był najlepszy w gronie 60 innych finałowych zgłoszeń.

W prestiżowym konkursie wystartowało w tym roku blisko 2200 studentów z 34 krajów. Werdykt jury został ogłoszony podczas finału, który odbył się 5–8 czerwca w Mediolanie. Organizatorem konkursu byli Multi Comfort Saint-Gobain i miasto Mediolan, nagrodę wręczył gliwiczankom sam Stefano Boeri, autor słynnych budynków z drzewami na balkonach – Bosco Verticale w Mediolanie.

Laureatki zostały nagrodzone za projekt z zakresu zrównoważonego budownictwa i energooszczędności. Gliwickie studentki zaprezentowały pracę wykonaną pod kierunkiem dr. inż. Andrzeja Dudy na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, który odnosi się do problemu smogu. Joanna Machera i Anna Toborek bazowały na nowoczesnej technologii oczyszczania powietrza w postaci innowacyjnych wież, które zwróciły uwagę jurorów. Gratulujemy! (mm)