Zdarza się ze, kiedy dokonujemy wyboru naszego pierwszego zawodu w życiu, kierujemy się wyidealizowanym wyobrażeniem oddanym zawodzie. Po kilku latach studiów i kilku miesiącach pracy w wymarzonej w młodym wieku profesji w pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że nasz wybór nie był tym właściwym. Część z nas, po uzmysłowieniu sobie jaki błąd popełniła, wniosków nie robi nic i wciąż wykonuje pracę, która w żadnym wymiarze nie daje satysfakcji. Na szczęście, są wśród nas osoby, które nie boją się wyzwań. Tylko, czy zawsze warto podejmować wyzwanie?
Przed podjęciem decyzji, musimy wiedzieć, czego chcemy i oczekujemy od siebie samych. Zmiany mogą być zmianami o różnym charakterze. Może to być zwykła zmian pracy lub jakaś inna bardziej czasochłonna możliwość prowadząca do zmian w przyszłości.
Studia podyplomowe Warszawa to jedna z możliwości, którą możemy wybrać. Nie warto męczyć się w niechcianej pracy tylko dlatego, że boimy się nowych wyzwań. Studia podyplomowe dają nam wiele zawodowych możliwości.
Jak wybrać studia podyplomowe?
Podejmując decyzję o rozpoczęciu studiów podyplomowych możemy wybrać kierunek, który jest związany z już ukończonymi studiami lub rozpocząć naukę czegoś zupełnie innego. Poszukający studiów podyplomowych musimy dokładnie wiedzieć jakiej wiedzy i jakich umiejętności potrzebujemy w obecnym życiu zawodowym. Kierunek studiów podyplomowych może być również związany z jakąś dziedziną, z którą już mamy do czynienia i dzięki studiom możemy poszerzyć naszą wiedzę.
Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?
• Zdobycie nowych umiejętności – na przykład wiedzy z zakresu funduszy europejskich
• Poszerzenie posiadanej wiedzy – wyspecjalizowanie się w określonym kierunku
• Zdobycie nowego zawodu –na przykład dającego większe korzyści finansowe
• Możliwość awansu – dla wielu pracodawców dyplom studiów podyplomowych to powód do przyznania awansu pracownikowi
Wybór studiów podyplomowych
Po pierwsze, przeanalizuj ofertę studiów podyplomowych w Twoim i sąsiednim mieście. Miejsce, gdzie będą odbywać się zajęcia, jest równie istotne jak rodzaj kierunek studiów podyplomowych. Ważne jest, a byśmy mieli możliwość łatwego łączenia dalszej nauki z innymi naszymi obowiązkami. Wybierając konkretny kierunek kolejnych studiów, cały czas pamiętaj po co idziesz na studia. Nie kieruj się modą ani tym, że ktoś z Twoich przyjaciół wybiera ten sam kierunek studiów podyplomowych. Pamiętaj, że studia to inwestycja, która zwróci Ci się w przyszłości.
Czy każda uczelnia oferuje taki sam poziom kształcenia?
Należy pamiętać o tym, że osoby wykładające na zajęciach odbywających się w ramach studiów podyplomowych, na co dzień wykładają na różnych uczelniach. Tak naprawdę najważniejszy jest program zajęć oraz zakres tematów poruszanych przez wykładowców na zajęciach podczas studiów podyplomowych. Nie zapominaj też o tym, że tempo nauki na studiach podyplomowych jest naprawdę szybkie. Większość rzeczy i tak będziesz musiał przyswoić we własnym, zakresie.
A może jednak nie studiować?
Nie podejmuj się dodatkowych obowiązków związanych ze studiami, jeśli nie jesteś pewne, że będziesz w stanie poświęcić temu wyzwaniu możliwie jak najwięcej czasu. Zrezygnuj z tego pomysłu także wtedy, gdy chcesz się czegoś nauczyć, ale pociągają Cię dwa kierunki studiów jednocześnie. Wybór studiów podyplomowych nie jest łatwy. Jednocześnie istotna jest kwestia ceny, jaką trzeba zapłacić za możliwość dodatkowego kształcenia się.