Sprzęty elektroniczne otaczają nas praktycznie na każdym kroku, z czego chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę. Jednak tak naprawdę bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo skomplikowana jest budowa tych różnych urządzeń, z których na co dzień korzystamy. Składają się one bardzo często z wielu różnych małych elementów. Wśród nich znajduje się między innymi transoptory, które są istotną częścią jeśli chodzi o elektroniczne urządzenia.
Transoptory – co to takiego
Transoptor to niewielki półprzewodnikowy element optoelektroniczny, który składa się z fotoemitera oraz fotodetektora, które są razem umieszczone w jednej obudowie. W sprzedaży znajdziemy transoptory pojedyncze jak LTV-357T-C lite on, który kupić można w hurtowni Micros oraz takie, które składają się z kilku elementów. Różnicowane są pod kątem tego jaką ilość fotoemiterów i fotodetektorów zastosowano do stworzenia takiego transoptora. Jeśli będzie po jednym fotoemiterze i jednym fotodetektorze to element jest pojedynczy.
Przygotowane elementy elektroniki określone jako transoptory proponowane są nam obecnie w obudowie zamkniętej bądź w obudowie otwartej. Przy obudowie zamkniętej stosuje się izolację elektryczną wysoko napięciową a także stałe sprzężenie między dwoma elementami, z którego transoptor jest zbudowany. W ten sposób możliwe jest przesyłanie sygnału elektrycznego z wejścia na wyjście bez zastosowania połączeń w zakresie obwodu wejścia i wyjścia. W transoptorze jako fotodetektor stosuje się fotorezystor, fotodiodę, fototranzystor, a w przypadku fotoemitera będzie to najczęściej dioda elektroluminescencyjna.
Możliwe jest także zastosowanie obudowy otwartej i w tym przypadku konstruowane są transoptory szczelinowe, które pozwolą zastosować rozwiązania, w postaci obudowy otwartej. Sprzężenie optyczne występuje tam dopiero po odbiciu strumienia światła od przesłony. Transoptory tego typu wykorzystuje się jako element, który odpowiada za śledzenie ruchów elementów mechanicznych. Może być to np. czujnik papieru w drukarce.
Zastosowanie
Przede wszystkim transoptory stosuje się jako element galwanicznego rozdzielania obwodów w ramach układów sterowania i automatyki, w technice pomiarowej, przy wysokim napięciu oraz w ramach przekaźników optoelektronicznych, wyłączników krańcowych czy czujników położenia. Można je również spotkać w każdym zasilaczu impulsowym, gdzie będą służyć do oddzielania wejściowego obwodu od wyjściowego, co związane jest z wymogiem prawnym stawianym takim elementom. Stosowane są również w telefonach stacjonarnych.