Wiele osób borykających się z problemem alkoholowym na pewno nie jeden raz słyszało o esperalu, który potocznie nazywa się wszywką alkoholową. Jednak, nie wszyscy mają na jego temat odpowiednią wiedzę. Dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o esperalu i o wychodzeniu z alkoholizmu przy pomocy właśnie tej metody.
Esperal to właściwie disulfiram WZF
Pierwotnie produkcja środka zwanego Esperalem zakończyła się w roku 2009. Jednak niedługo trwała przerwa w jego produkcji. Bardzo szybko znów zaczęto produkować ten sam środek, pod nieco inną nazwą – disulfiram WZF. Produkt ten ma dokładnie taki sam skład, dlatego każdy używa pierwotnej jego nazwy – esperalu. Dziś esperal Warszawa tanio to ogłoszenie bardzo popularne. I nie ma w tym nic dziwnego – wielu osobom pomaga.
Esperal zwiększa dolegliwości zatrucia alkoholowego
Esperal jest substancją, która blokuje rozkład alkoholu we krwi po jego spożyciu. Prowadzi to do zatrucia alkoholowego, jednak zwielokrotnionego. Oznacza to, że osoba, która spożyje alkohol czuje się niezwykle źle: ma dolegliwości potocznie zwane „kacem” jednak o bardzo dużym nasileniu.
Esperal działa bardzo szybko
W odróżnieniu od klasycznego „kaca”, w przypadku esperdralu dolegliwości zjawiają się bardzo szybko. Jak szybko? Po około 10 minutach od spożycia alkoholu. Enzym dehydrogenazy aldehydowej zostaje zablokowany, nie może dojść do rozkładu alkoholu. Natychmiast w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, prowadzący do wielu dolegliwości.
Dolegliwości po esperalu mogą być niebezpieczne
Dolegliwości, jakich może spodziewać się osoba, która spożyła alkohol pomimo zaszycia esperalu, są liczne i mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego, wiele osób po prostu boi się sięgać po alkohol, wiedząc, z jakim ryzkiem to się wiąże.
Przede wszystkim wzmożone są nudności oraz wymioty. Występuje ból głowy o dużym nasileniu, skoki ciśnienia. Twarz staje się czerwona, na skórze może wystąpić pokrzywka. Chory zaczyna się pocić i odczuwa przyspieszone bicie serca.
To jednak nie wszystkie dolegliwości po esperalu. Pojawia się również bardzo duży lęk, opisywany przez chorych jak lęk przed śmieciom. Może dojść do ataku drgawek, a w ostateczności nawet do zawału serca. Chory na alkoholizm zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zaszycie esperalu to zawsze bardzo duże niebezpieczeństwo. Decydując się na taki zabieg, należy być w pełni świadomym swojej decyzji i zdawać sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji.
Dolegliwości esperalu trwają długo
Dolegliwości spowodowane przez zablokowanie enzym dehydrogenazy aldehydowej mogą trwać długo. Szacuje się, że jest to czas od 4 nawet do kilkunastu godzin.
Jak umieszcza się esperal w ciele?
Esperal w ciele chorego może umieścić wyłącznie chirurg. Nacina on skórę, pod którą umieszcza kapsułkę esperalu, a następnie zszywa skórę. Gdzie jest ona umieszczana? Najczęściej w pośladku, albo pod łopatką chorego, który chce przestać pić. Po zaszyciu dochodzi do wolnego uwalniania się substancji, które działają w organizmie około jednego roku.
Czy jest to zabieg bolesny?
Wszczepienie, a w zasadzie wszycie esperalu nie jest zabiegiem bolesnym, tym bardziej, że wykonuje się go pod miejscowym znieczuleniem.
Esperal stosowany jest dość często, zwłaszcza u osób, które nie mają innych motywacji do zaprzestania picia, jak strach przed konsekwencjami. Nie jest to najlepsza metoda z punktu psychologicznego, ponieważ pacjent powinien zrozumieć, ze sobie szkodzi i próbować własnymi siłami i własną silną wolą wyjść z nałogu. W sytuacji, kiedy chory decyduje się na zaszycie kapsułki, powinien mieć chęć do walki ze swoim nałogiem i nie powinien rezygnować z pomocy psychoterapeutów czy psychiatrów.