Coroczne działania „Bezpieczna droga do szkoły” w tym roku rozpoczęły się dziś i będą prowadzone do 6 września br. W tym okresie priorytetem będzie czuwanie nad porządkiem w ruchu drogowym i bezpieczeństwem najmłodszych uczestników ruchu, którzy rozpoczęli rok szkolny. Uwaga policjantów skieruje się głównie w rejony placówek oświatowych i głównych dróg prowadzących do nich. Policjanci w wytypowanych gliwickich szkołach rozmawiali z dziećmi i rodzicami o bezpieczeństwie, rozdawali dzieciom edukacyjne upominki. Działania są poprzedzone lustracją dróg w rejonach przyszkolnych pod kątem prawidłowości oznakowania oraz stanu technicznego urządzeń.

Skończył się wakacyjny luz, znowu w codzienną drogę do szkoły ruszą dzieci i młodzież. W życiu  najmłodszych uczniów, którzy po raz pierwszy zasiądą w ławkach szkolnych, pojawi się nowe wyzwanie bezpieczna droga do i ze szkoły. Tu pojawia się zadanie dla dorosłych, rodziców, nauczycieli i policjantów, naszym obowiązkiem jest ukształtowanie prawidłowych nawyków w bezpiecznym dojściu do szkoły i powrocie. Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem każdy z opiekunów powinien pokazać swoim podopiecznym, jak wygląda ich własna bezpieczna droga do szkoły:

  • przejdźmy z naszymi dziećmi całą trasę prowadzącą do szkoły. Pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna,
  • pokażmy, na co dziecko powinno zwrócić uwagę, gdy będzie zmierzało na lekcje,
  • poinstruujmy, jak należy się zachować, dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć, zanim wejdziemy na „pasy”,
  • wskażmy, jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych,


Pamiętajmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.

Kierowcy też mają ważną rolę do spełnienia. W rejonach szkół kierowcy powinni zachować szczególna ostrożność, pamiętajmy o tym, że dzieci często są rozkojarzone, zwłaszcza po wakacjach i przejęte nowymi obowiązkami. Absolutnie należy zwolnić i dobrze rozglądać się, gdyż małe dzieci często trudno nawet zauważyć z nieco większego samochodu. Wszyscy kształtujemy dobre nawyki u dzieci i mamy wpływ na to, czy polubią drogę do szkoły. Policjanci będą zwracać uwagę na nieprawidłowe zachowania dorosłych i dzieci. Będą też spotykać się z dziećmi w szkołach, gdzie przekażą swoją bezcenną wiedzę i praktyczne uwagi. Dzieci lubią spotkania z policjantami, a widok munduru mobilizuje je i podkreśla, jak ważne tematy wspólnie omawiają.
Równolegle będą prowadzone przez policjantów działania kontrolno-prewencyjne skierowane wobec kierujących. W dniach od 2 do 6 września br. uwaga mundurowych zwrócona także będzie na osoby dowożące dzieci do szkół w rejonach, gdzie jest natężony ruch pojazdów. Niestety, bardzo często rodzice i opiekunowie dopuszczają się rażących wykroczeń, stwarzając zagrożenie dla siebie i dzieci. Zawsze pamiętajmy- dziecko naśladuje swojego opiekuna.
Przypominamy rodzicom, że dziecko do 7 roku życia musi być pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. Zasada ta nie obowiązuje w strefie zamieszkania i na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Rodzice, którzy zawożą dzieci przypominamy o obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub specjalnym siedzisku. Dziecko przy szkole wysadzajmy zawsze od strony chodnika lub pobocza.
Ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze są odblaski, które sprawdzają się szczególnie po zapadnięciu zmroku i w miejscach mniej oświetlonych latarniami. Mają wiele zalet - dlatego coraz częściej producenci umieszczają na produkowanych elementach ubioru dla dzieci.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana do kierowców, rodziców, nauczycieli oraz dzieci. W najbliższych dniach w wielu szkołach pojawią się policjanci, którzy przeprowadzą z dziećmi prelekcje.


Na przykładowych zdjęciach prezentujemy policjantów gliwickiej komendy, którzy wykorzystali moment inauguracji roku szkolnego 2019/2020 na pracę profilaktyczną z najmłodszymi. Nasi funkcjonariusze pytali dzieci jak należy przechodzić przez jednię, a gdy nie potrafiły odpowiedzieć - podpowiadali i prosili o powtórzenie wszystkich niezbędnych czynności, czyli:

  • zatrzymujemy się 
  • rozglądamy się w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo 
  • gdy jesteśmy pewni, że nic nie jedzie przekraczamy jezdnię
  • nie przebiegamy, lecz idziemy energicznym krokiem

 

Dzieciom wręczano różne gadżety i policyjne upominki.

Te proste zasady nalezy wpajać dzieciom od najmłodszych lat.

  • Policjant i pani "stop"
  • Policjant rozmawia z dzieckiem
  • Policjant rozmawia z dzieckiem
  • Policjant rozmawia z dziećmi
  • Policjant rozmawia z dzieckiem
  • Policjant rozmawia z dzieckiem