Projekty domów jednorodzinnych – na co zwracać uwagę planując inwestycję?

Budowa własnego domu to nie tylko ogromny wysiłek finansowy – to także mnóstwo czasu poświęconego na planowanie, przebieranie wśród propozycji, często wybór odpowiedniej działki i rodzinne określanie potrzeb, jakie ma spełniać budynek. Podpowiadamy, czym warto kierować się przy wyborze projektu domu, by przez lata był idealnym miejscem do mieszkania.

Dom czy mieszkanie?

Podstawową decyzją, jaką muszą podjąć osoby planujące zamieszkać „na swoim”, jest wybór między domem a mieszkaniem. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Mieszkania często są lepiej skomunikowane z centrum miasta, jeżeli więc często musimy je odwiedzać, to może to być lepszy wybór. Żadne mieszkanie nie zapewni jednak takiej prywatności i swobody, jak dom – dlatego projekty domów jednorodzinnych cieszą się coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że można wyróżnić 3 typy domów jednorodzinnych: szeregowe, bliźniaki i wolnostojące – szeregowce to rząd często identycznych domów stykających się bocznymi ścianami. Domy w zabudowie bliźniaczej to dwa budynki, często identyczne bądź będące swoimi lustrzanymi odbiciami, natomiast domy wolnostojące to takie, które z żadnej strony nie stykają się z innym budynkiem, niż ewentualny garaż. Nietrudno się domyślić, że te ostatnie zapewniają największą prywatność, a także są dostępne w największej ilości wariantów i rodzajów.

Jakie projekty domów jednorodzinnych cieszą się największą popularnością?

Najbardziej popularne są projekty domów jednorodzinnych nawiązujących do klasycznej bryły, czyli prostopadłościanu ze spadzistym dachem. Często wybierane są domy dwukondygnacyjne, z piętrem lub użytkowym poddaszem. Przeglądając strony poświęcone projektom domów można zauważyć, że takich projektów jest też najwięcej. Wynika to zarówno z tego, że ludzie chętnie wybierają to, co znane, jak i z tego, że taka forma zapewnia dobrą wydajność energetyczną budynku – przy zastosowaniu odpowiednich materiałów możliwe jest wręcz stworzenie domu pasywnego.

Wiele osób decyduje się też na projekty domów jednorodzinnych w nowoczesnej, surowej stylistyce, gdzie wyjątkowy charakter wynika raczej z zastosowanych materiałów, niż wyszukanych zdobień czy nietypowych rozwiązań architektonicznych. Często są to budynki z wielkimi oknami lub przeszklonymi ścianami, które zapewniają dobre oświetlenie wnętrza i podkreślają nowoczesny charakter domu.

Najczęściej wybierany metraż to około 100-150 metrów kwadratowych, a więc porównywalny z dużym lub bardzo dużym mieszkaniem. Większe domy często są już uznawane za luksusowe rezydencje, a mniejsze są wybierane raczej przez małe rodziny.

Projekty domów jednorodzinnych – cechy, które warto brać pod uwagę

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze projektu domu jednorodzinnego jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – są w nim ujęte wytyczne dotyczące nowo powstających budynków. Bywa, że wymagany jest określony kształt budynku lub maksymalna dopuszczalna ilość poziomów. Jeżeli działka nie jest objęta takim planem, trzeba złożyć w gminie wniosek o wydanie „wuzetki”, czyli warunków zabudowy. Znając wytyczne i ograniczenia można zacząć przeglądać gotowe projekty domów jednorodzinnych, na przykład tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Podstawowe parametry, na które trzeba zwrócić uwagę to oczywiście ilość kondygnacji i metraż, ale ważny jest też wygląd, materiały wykonania, orientacyjny koszt budowy i oczywiście energooszczędność. Poszukiwania ułatwiają odpowiednie filtry w wyszukiwarce, dzięki którym można znacznie zmniejszyć ilość pokazywanych wyników. Warto wiedzieć, że gotowe projekty domów można zmodyfikować w zakresie ustalonym z architektem – poza niezbędną adaptacją do lokalnych warunków można więc wprowadzić zmiany, które uznamy za konieczne.