pomoc osobom starszym fot. Freepik

Ośrodek Pomocy Społecznej działa na pełnych obrotach. Pomaga nie tylko swoim podopiecznym, ale także mieszkańcom znajdującym się w kwarantannie domowej.

Codziennie za pośrednictwem Centrum Ratownictwa Gliwice sanepid przekazuje do Ośrodka Pomocy Społecznej informacje dotyczące mieszkańców objętych kwarantanną domową. Pracownicy socjalni kontaktują się telefonicznie z tymi osobami, sprawdzają ich sytuację i potrzeby. Obecnie zdecydowana większość korzysta z pomocy rodziny, znajomych lub sąsiadów. – Osobom, które nie mają takiej możliwości, jesteśmy w stanie zapewnić pomoc w postaci niezbędnej żywności lub posiłku. Zaopatrzenie to finansowane jest ze środków budżetu miejskiego – informuje Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

W akcji pomocowej uczestniczą nie tylko pracownicy pomocy społecznej, ale również wolontariusze, w tym gliwiccy harcerze. Potrzebne jest dalsze wsparcie tych działań, bo potrzebujących może być wkrótce więcej. Dlatego OPS prosi o kontakt telefoniczny (32/335 96-48 lub 32/335-96-21) mieszkańców, którzy chcieliby pomagać gliwiczanom w kwarantannie, często samotnym – dostarczać paczki z zaopatrzeniem, zrobić podstawowe zakupy, zrealizować recepty, wyprowadzić psa na spacer. OPS prosi o kontakt również osoby, które w ramach pomocy sąsiedzkiej mogłyby monitorować kompleksowo sytuację.

Ponadto Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina mieszkańcom pobierającym stałe świadczenia finansowe, że obecnie preferowanym sposobem przekazywania pieniędzy są przelewy elektroniczne. Ośrodek prosi o kontakt telefoniczny pod numerem 32/335-96-38 osoby, które mogłyby teraz korzystać z takiej formy płatności. W przypadku braku takiej możliwości, świadczenia będą przekazywane przelewami pocztowymi, ale wtedy, niestety, trzeba się liczyć z ewentualnymi opóźnieniami w dostarczeniu pieniędzy.