Ruszyły punkty pobrań wymazów
Mieszkańcy powiatu gliwickiego przebywający na kwarantannie, 12. dnia koronawirusowego odosobnienia mogą wykonać wymaz kontrolny w mobilnym punkcie pobrań przy Szpitalu Sp. z o.o. w Pyskowicach oraz w osobnym punkcie pobrań przy Szpitalu sp. z o.o. w Knurowie. Badanie jest bezpłatne, ale przysługuje tylko osobom wyznaczonym przez Sanepid. 
 
Punkt wymazu od kilku dni działa przy pyskowickim szpitalu - dojazd od ul. Strzelców Bytomskich. Badania dla osób powiadomionych, wykonywane są w dni powszednie w godz. 15.00 – 17.00 i w weekendy od 12.00 do 14.00. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja, pod nr tel. 663 101 236
 
- Każda osoba przebywająca na kwarantannie w jedenastym dniu jej trwania dostaje sms z Sanepidu z informacją o konieczności wykonania wymazu kontrolnego. Sanepid informuje także policję, że taki człowiek będzie musiał opuścić dom, aby wykonać badanie. Osoby do badania powinny przyjeżdżać do nas samochodem. Przewidujemy, że codziennie będzie się zgłaszać od 10 do 20 osób. Do pacjentów, którzy nie mają możliwości przybycia do nas autem, powinien przyjechać wymazobus – informuje Joanna Bienias, kierownik Laboratorium w Szpitalu Sp. z o.o. w Pyskowicach.
 
Podobnie punkt pobrań wymazów w knurowskim szpitalu zlokalizowany jest w osobnym budynku – niepołączonym z budynkiem szpitala i osobną drogą wjazdu do szpitala (wjazd bramą od ul. Ogana, która jest otwierana tylko na czas pracy punktu pobrań). Punkt pobrań jest czynny: w dni powszednie, od poniedziałku do piątku: 14.00 – 16.00 sobota, niedziela i dni świąteczne: 07.30 – 09.30. Konieczne jest umówienie się na badanie dzień wcześniej (czyli we wspomnianym już 11. dniu kwarantanny). Telefonicznie pod numerem tel.: 518-802-710.
 
- Osoby umówione na pobranie materiału podjeżdżają swoim samochodem do bocznej bramy Szpitala od ul. Ogana, i nieopuszczając pojazdu czekają na podejście personelu medycznego. Pracownik sprawdza tożsamość pacjenta i przez opuszczoną szybę w pojeździe pobiera wymaz. Po pobranym badaniu pacjent wraca samochodem do domu. Na czas dojazdu i wykonania badania pacjent zwolniony jest przez Sanepid z kwarantanny – dodaje Sebastian Mołek, rzecznik prasowy Szpitala Sp. z o.o. w Knurowie. 
 
Na badanie należy:
- zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL,
- udać się własnym autem bezpośrednio do najbliższego punktu pobrań, bez załatwiania czegokolwiek po drodze,|
- podczas wyjścia przestrzegać zasad higieny i odpowiedniej odległości od pozostałych osób. 
 
Po wykonaniu badania i zbadaniu materiału wynik pokaże się na Internetowym Koncie Pacjenta, poinformuje o nim  również laboratorium.
 
Od 15 czerwca br. uzdrowiska w Polsce wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli je rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
 
Dlatego, oprócz przebywających w covidowej izolacji, wymazom muszą się poddać również osoby, które mają skierowanie na leczenie uzdrowiskowe i w najbliższym czasie udają się do sanatorium. 6 dni przed wyjazdem powinny wykonać badanie. Wynik przekazany zostanie bezpośrednio do uzdrowiska.
 
Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Z badania będzie mógł skorzystać również opiekun dziecka w przypadku świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dziecka wykonywanego pod opieką dorosłego.
 
Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.