Marsz Żółtej Wstążki - Marsz o Godność
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach wzięło udział w Marszu o Godność, który w tym roku odbywał się online w ciągu 10 dni – od 30 maja godz. 12:00, do 9 czerwca godz. 20:00.
 
Marsz Żółtej Wstążki to marsz solidarności z osobami z doświadczeniem kryzysów psychicznych, którego celem jest wywarcie wpływu na zmiany w polskiej opiece psychiatrycznej oraz przełamywanie stereotypów. Żółta wstążka jest w Polsce symbolem solidarności z osobami chorującymi psychicznie.
 
Co roku ulicami Warszawy przechodzi Marsz Żółtej Wstążki, Marsz o Godność – solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Po to, by przypominać w ten sposób o ich potrzebach. O tym, że tacy ludzie są wśród nas i nie jest ich mało. W tym roku marsz po raz pierwszy miał przejść ulicami kilkunastu miast, 30 maja. Niestety ze względu na sytuację epidemiologiczną nie było to możliwe. Marsz jednak się odbył – online. Przez 10 dni, przez całą Polskę. 
 
Co czwarty Polak przynajmniej raz w życiu przeżywa załamanie zdrowia psychicznego. Chcemy, żeby pomoc w kryzysie była szybka, dostępna, przyjazna, włączająca w terapię bliskich, jak najlepiej dostosowana do danego przypadku. Żeby przyszła na czas, zanim dojdzie do takiego zaostrzenia kryzysu psychicznego, że jedynym skutecznym rozwiązaniem może się okazać hospitalizacja. 
 
Ważne jest, żeby osoby doświadczające kryzysu były leczone w warunkach, w których szanowana jest ich godność. Stąd hasło tegorocznego marszu - #pogodność. To hasło nawiązuje też do optymistycznego podejścia do życia, które pomaga radzić sobie z przeciwnościami nie tylko osobom doświadczającym kryzysu. Wszystkim nam potrzebna jest radość, uśmiech, poczucie szczęścia. Choroba nie oznacza, że musimy być smutni. Osobie z diagnozą psychiatryczną na pewno łatwiej żyć pełnią życia, jeśli dostała odpowiednią pomoc w chwili załamania. Stąd tak ważne są zmiany systemu opieki. Dzięki przyjaznemu leczeniu ma się szansę nie tracić ról społecznych – matki, męża, pracownika.  
 
Celem marszu jest nie tylko transformacja form opieki, ale też zmienianie kulturowego wizerunku osoby doświadczającej kryzysu psychicznego. Rozwijanie świadomości, czym jest kryzys psychiczny. Rozumienie, jak pomagać osobom, które go doświadczają, jak dbać o siebie, żeby go uniknąć lub jak walczyć z nim w zarodku. W szukaniu na czas pomocy ważna jest umiejętność rozpoznawania go u siebie i swoich bliskich. 
 
Organizatorem Marszu Żółtej Wstążki Online - idziemy #pogodność jest Fundacja eFkropka przeciwdziałająca stygmatyzacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Jest również organizatorem wykonawczym Kongresu Zdrowia Psychicznego  www.kongreszp.org.pl  
 
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta.
 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach
Zespół Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej 
kontakt telefoniczny 32 332 66 77, 514 448 957, 514 448 959 
Pomoc świadczona jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 18:00.