Duża część osób staje przed bardzo ciężkim dylematem. Dotyczy on sposobu ogrzewania naszego domu. Pojawia się nie tylko podczas budowy samego domu, ale również i jego modernizacji. Obecnie na rynku istnieje duża różnorodność systemów grzewczych, dlatego czasami ciężko jest znaleźć coś co będzie nam odpowiadało w 100%. Jeżeli już zdecydujemy się na pompę ciepła to musimy się również zastanowić nad tym, czy wybrać instalację gruntową czy powietrzną. Czym są takie pompy ciepła i jakie są ich różnice w działaniu? O tym dowiesz się w tym artykule.

Najlepiej jest zacząć od przeanalizowania najważniejszych różnic, zalet oraz wad różnych pomp ciepła. W tym artykule skupimy się na pompie ciepła powietrznej oraz gruntowej.

Koszty

Bardzo prostym oraz najszybszym sposobem na podjęcie takiej decyzji jest obliczenie kosztu inwestycji oraz eksploatacji. W jaki sposób możemy to zrobić? W internecie możemy bez problemu znaleźć podstawowe wzory matematyczne lub po prostu program komputerowy, który pozwoli nam na obliczenie kosztów inwestycji oraz eksploatacji na przykładowej działce i z użyciem przykładowych urządzeń.

Zazwyczaj koszt instalacji gruntowej jest droższy niż instalacja powietrzna. Jednak, jeżeli uwzględnimy również koszty eksploatacyjne to zauważyć możemy, że gruntowa pompa ciepła jest tańsza w utrzymaniu. Dlaczego? Temperatura znajdująca się w gruncie jest po prostu stabilniejsza niż temperatura powietrza. Przez to decydując się na instalację powietrzną musimy również wspomagać się innym (dodatkowym) rodzajem ogrzewania. Jest to zazwyczaj grzałka elektryczna. Powietrze potrafi być czasem zimne, szczególnie podczas sezonu zimowego. Przez to sama praca instalacji jest zakłócona i nie działa ona tak jak powinna. Decydując się jednak na gruntową pompę ciepła możemy być pewni, że temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania nie ulega dużym wahaniom, przez co parownik może stabilnie pracować. Warto również wspomnieć o wytrzymałości danego systemu. Powietrzna pompa ciepła jest znacznie narażona na warunki atmosferyczne, ponieważ zewnętrzna jednostka stoi na zewnątrz. Natomiast przy gruntowej pompie posiadamy jedną część układu pod ziemią – są to kolektory pionowe, albo pionowe. Druga jednostka jest zlokalizowana w kotłowni co gwarantuje wysoką wydajność COP i stabilną pracę.

Jaki więc wniosek z analizy kosztów? Powietrzne pompy ciepła są świetnym rozwiązaniem, kiedy nie możemy pozwolić sobie na kolektor poziomy (ponieważ zajmuje dużą część powierzchni), a sondy pionowe są zbyt kosztowne. Bardzo często przecież zdarza się, że nie mamy żadnej możliwości wykonania wymiennika gruntowego. Powietrzną pompę ciepła warto również zastosować, kiedy chcemy wspomóc istniejące już kotłownie, które opalane są różnym paliwem. W ten sposób możemy zredukować koszt ogrzewania nawet o ponad 50%. Warto jednak pamiętać o tym, że do montażu instalacji trzeba wybrać odpowiednią jednostkę. Firma https://gejzer.com/ oferuje 5 letnią gwarancje na urządzenie, dodatkowo posiada zbiornik na CWU ze stali nierdzewnej. Jest to producent, który działa od ponad 15 lat.

Przed instalacją gruntowej pompy ciepła warto przeanalizować film.

Sama instalacja oraz warunki montażu

Decydując się na gruntową pompę ciepła trzeba pamiętać o tym, że wymagane są pewne warunki, jeżeli chodzi o montaż instalacji. Sama pompa powinna znajdować się wewnątrz budynku. Wymagają one jednak dodatkowego wymiennika poziomego lub pionowego, który jest umieszczony na zewnątrz. Jeśli chcemy postawić na wymiennik pionowy nie potrzebujemy tak naprawdę dużej działki. Nie zajmuje on dużo miejsca, jednak jego montaż wiąże się z pracami ziemnymi oraz udziałem dużego i ciężkiego sprzętu na działce. Wymiennik poziomy zajmuje z kolei bardzo dużą część powierzchni działki. Musi ona dodatkowo pozostać niezabudowana ze względu na regenerację od odpadów i promieniowania słonecznego.

Z kolei w przypadku powietrznych pomp ciepła możemy zamontować wymiennik na zewnętrznej ścianie budynku. Łączymy go za pomocą instalacji rurowej z systemem wewnętrznym. Samo miejsce montażu należy uwzględnić tak, aby samo urządzenie nie było podatne na silne wiatry. Dodatkowo nic nie może ograniczać przepływu powietrza. Warto wziąć pod uwagę również hałas pracowania jednostki. Urządzenie to nie powinno zakłócać komfortu użytkowników, jak i sąsiadów.

 Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Co wybrać

 Dodatkowe chłodzenie w sezonie letnim

Można również zdecydować się na powietrzną pompę ciepła, która zasila się powietrzem wewnętrznym. Takie jednostki jednak charakteryzują się niską wydajnością grzewczą. Nadają się więc one tylko do pomieszczeń mniejszych lub do domów niskoenergetycznych.

Dodatkowe chłodzenie w sezonie letnim

Dla niektórych ta funkcjonalność może być czynnikiem decydującym o wyborze rodzaju ogrzewania. Gruntowne pompy ciepła mają to do siebie, że mogą pasywnie chłodzić pomieszczenia w okresie letnim za pomocą rekuperacji, bądź ogrzewania podłogowego. Wykorzystują one do tego darmowy chłód z gruntu. Jest to bardzo ekonomiczny sposób chłodzenia domów. W przypadku aktywnego chłodzenia, które jest dostępne w gruntowych, jak i powietrznych pompach musimy zapłacić za energię elektryczną, która jest potrzebna do napędu sprężarki.

Wybór rodzaju ogrzewania wcale nie jest takim prostym zadaniem, jednak dzięki przeanalizowaniu pewnych czynników możesz się naprowadzić na to, co będzie najbardziej skuteczne w Twoim przypadku. Pamiętaj o tym, żeby wybrać profesjonalną firmę, która zajmie się wszystkimi potrzebnymi pracami związanymi z pompami ciepła instalacjami rekuperacji i posiada w tym duże doświadczenie, jak na przykład https://geobud.pl - który wykonał już ponad 500 instalacji pomp ciepła. Zalecamy również doinformowania się w sprawie dotacji na wymianę kotłów na pompy ciepła.