Joanna Ostrowska w Haczyku: ślady, archiwa i pamięć osób nienormatywnych

W Gliwickiej Bibliotece Centralnej zrobi się miejsce na opowieść o zapomnianych dokumentach i ludziach, którzy próbowali ułożyć życie po wojnie. Haczyk — gliwickie spotkania literackie oddaje głos Joannie Ostrowskiej, autorce najnowszej książki poruszającej trudne tematy pamięci i tożsamości.
- Haczyk oddaje głos Joannie Ostrowskiej i jej nowej książce
- Odsłonić dokumenty, przywrócić głosy — czego dotyka „Ślady”
Haczyk oddaje głos Joannie Ostrowskiej i jej nowej książce
Joanna Ostrowska przyjedzie do Gliwic, by przedstawić swoją najnowszą publikację „Ślady. Historia pewnego archiwum” i odwołać się do wcześniejszych książek. Autorka, która łączy wiedzę historyczną z doświadczeniem krytyczki filmowej i dramaturżki, opowiada o ludziach nienormatywnych, których wojenne losy przetrwały w zakurzonych aktach i fotografiach. Prowadzenie spotkania: Agnieszka Zientarska.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17 — 24 października 2025 r., godz. 18:00
Odsłonić dokumenty, przywrócić głosy — czego dotyka „Ślady”
W „Śladach” podstawą narracji są znalezione akta kryminalne, zdjęcia i osobiste wspomnienia — materiały, które pozwalają odtwarzać historie osób często pomijanych w oficjalnych relacjach. Ostrowska w swojej pracy naukowej i publicystycznej zajmuje się m.in. przemocą seksualną podczas II wojny światowej oraz losami homoseksualistów w tym okresie; jej poprzednie książki to m.in. „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018) oraz „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (2021), która zdobyła nagrodę Nike Czytelników i Czytelniczek w 2022 roku. Autorka wykładała na kilku uczelniach, jest członkinią Rady Programowej QueerMuzeum Warszawa i mieszka w Warszawie 😊
Spotkanie w Gliwicach będzie okazją, by posłuchać nie tylko o faktach i źródłach, ale też o metodach odczytywania archiwów i o tym, jak przywracać milczące losy do zbiorowej pamięci.
na podstawie: MPP Gliwice.
Ostatnie Artykuły

Gliwicki teatr zyskał patrona. Teraz nosi imię Różewicza

W MDK Gliwice zostały jeszcze miejsca - od wokalu po fotografię

Powrót do Sikreta zakończył się srebrem mistrzostw Polski

Tulipany i narcyzy rozkwitły przy gliwickich ulicach

Gliwice dokładują własne pieniądze do asystencji. Program ma objąć więcej potrzebujących

Cisza zamiast szkolnego zgiełku – nowa kabina trafiła do szkoły na Trynku

Na Mikołowskiej uderzył w tył auta - pijany kierowca stanie przed sądem

Weekendowe utrudnienia na Zwycięstwa. Sygnalizacja na skrzyżowaniu będzie w żółtym pulsie

Gliwickie firmy dostaną instrukcję do KSeF bez urzędowego żargonu

Gliwickie drogi i chodniki dostają pilne łatki. ZDM działa bez przerwy

Trzy alkomaty zniknęły w Pyskowicach - policja szuka osoby ze zdjęcia

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

