Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to najpoważniejsze zobowiązanie finansowe w życiu większości ludzi. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o takim sposobie finansowania zakupu mieszkania warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Odpowiednią ofertę wybrać można samodzielnie lub z pomocą doradcy kredytowego. Dowiedz się, jakie są zalety każdego rozwiązania.

  1. Kredyty hipoteczne — co wziąć pod uwagę przy wyborze?
  2. Kiedy warto zdecydować się na pomoc doradcy kredytowego?

Kredyty hipoteczne — co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, należy przeanalizować zarówno własną sytuację finansową, jak i dostępne oferty banku. Instytucja finansowa bierze pod uwagę zdolność kredytową wnioskodawcy, na którą składa się m.in. wysokość wydatków i dochodów.
Dla banku istotna jest również stałość zatrudnienia kredytobiorcy. Na łatwiejsze otrzymanie kredytu mogą liczyć osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo ważny jest staż pracy, który powinien wynosić co najmniej kilka miesięcy.
Inną sprawdzanym aspektem są długi potencjalnego kredytobiorcy. Najczęściej sprawdzana jest baza BIK. Warto pamiętać, że nawet niewielkie opóźnienia w opłacaniu rachunków mogą okazać się przeszkodą do otrzymania kredytu.

Pomocą w obliczeniu wszystkich niezbędnych kosztów, a także określenia własnych możliwości kredytowych może być kalkulator kredytowy.
Należy pamiętać o ostatnim wzroście wysokości wkładu własnego. Większość banków zastosowało się do rekomendacji KNF i zdecydowało się na jego znaczną podwyżkę. Najczęściej minimalny wkład własny wynosi obecnie 20-30% wartości mieszkania. Wyjściem dla osób, które nie posiadają wymaganej kwoty, jest uzbieranie części i skorzystanie z tzw. ubezpieczenia wkładu własnego przez bank. Takie rozwiązanie podwyższa jednak znacząco koszty kredytowania.

Kiedy warto zdecydować się na pomoc doradcy kredytowego?

Samodzielny wybór kredytu to niejedyna opcja. W podjęciu ważnej decyzji pomocna może okazać się zewnętrzna pomoc. Doradca kredytowy to profesjonalista, który zna się bardzo dobrze na produktach bankowych i pomoże wybrać najlepsze kredyty hipoteczne. Z tego powodu to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mają czasu lub odpowiedniej wiedzy na temat rynku bankowego. To również dobre wyjście dla ludzi, którzy mają niestandardową sytuację finansową, np. nie mają odpowiedniego stażu pracy lub umowy o pracę. Korzystając z usług profesjonalisty, w szybki sposób uzyskać można odpowiednią wiedzę, a tym samym wybrać odpowiednią dla siebie ofertę kredytu hipotecznego.