Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną, przed zakupem paneli słonecznych warto się zastanowić nad doborem odpowiedniej mocy. Najczęściej poleca się kierowanie taką zasadą, że ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przez instalację nie powinna przekraczać rocznego zużycia energii elektrycznej przez budynek.

Od czego zacząć planowanie?

 Odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej

Na początku musimy sprawdzić, ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej przez nasze gospodarstwo domowe. Warto też oszacować w przybliżeniu spodziewanego zużycia energii w nowym budynku. Dzięki takim danym z pewnością unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, jak na przykład przewymiarowania instalacji PV. Może to doprowadzić do utraty nadwyżek energii oddawanej do sieci.

Zbyt duża ilość paneli słonecznych może wiązać się ze stratami wyprodukowanej przez nas energii. Jest ona bezpowrotnie tracona. Obniży więc to stopę zwrotu naszej inwestycji. Wybór instalacji fotowoltaicznej, która będzie posiadała mniejszą moc, nie spowoduje obniżenia opłacalności podejmowanej przez nas inwestycji.

Nadwyżki energii w instalacji PV

Fotowoltaika zachodniopomorskie ma to do siebie, że produkuje więcej energii latem niż zimą. Dlatego wyprodukowaną nadwyżkę w miesiącach letnich wykorzystują w zimie. Tak naprawdę w ciągu dnia wykorzystujemy tylko 30% prądy uzyskiwanego przez naszą elektrownię. Reszta energii jest odbierana przez sieć elektroenergetyczną. Prąd ten jest nam zwracany w nocy oraz w miesiącach zimowych.

W Polsce metodą rozliczania się z dostawcami energii elektrycznej jest tak zwany net-metering. Zgodnie z ustawą za każdy 1kWh oddany do sieci możemy otrzymać do 80% tej energii. Natomiast 20% zostanie oddane dystrybutorowi energii w zamian za jej magazynowanie. Ta zasada dotyczy instalacji o mocy nie większej niż 10 kW. Przy instalacjach do 40 kW możemy otrzymać już tylko 70% z wyprodukowanej energii elektrycznej. Jeżeli nie odbierzemy nadwyżki w ramach rocznego rozliczenia, zmagazynowana energia przepadnie na rzecz energetyki.

Degeneracja paneli słonecznych

Panele PV oczywiście w miarę upływu czasu tracą swoją część maksymalnej mocy wyjściowej. Jest to naturalny proces. Sprawdzeni producenci gwarantują, że po 25 latach produktywność paneli nie spadnie poniżej 80% wartości początkowej. Największy spadek najczęściej zdarza się w pierwszym roku ich działania (3%), natomiast z każdym rokiem spadki są o wiele mniejsze.

Średnie zużycie prądu

Jeżeli chodzi o średnie zużycie prądu w Polskich gospodarstwach domowych, to dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego, przepływowego ogrzewacza wody, bez kuchni elektrycznej i z dwoma osobami, jest to mniej więcej 3600 kWh.

Dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego, bez przepływowego ogrzewacza wody, z kuchnią elektryczną i również z dwoma osobami, jest to około 3900 kWh.

Natomiast dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego, przepływowego ogrzewacza wody i bez kuchni elektrycznej tylko, że z czteroma osobami, średnie zużycie prądu będzie wynosić 4000 kWh.

Ten sam dom bez przepływowego ogrzewacza wody i z kuchnią elektryczną będzie średnio zużywał 4500 kWh.

Mając takie dane możemy odpowiedzieć na pytanie, jaką moc powinna mieć nasza elektrownia fotowoltaiczna. W polskich warunkach system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp wyprodukuje energię o wartości 1000 kWh.