Wszystko na temat instalacji gazowej w domu

Śmiało można powiedzieć, że przygotowanie projektu oraz sam montaż instalacji gazowej wymaga ogromnego doświadczenia oraz odpowiednich umiejętności. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy będą wiedzieli co robić. Na początku jednak musimy sprawdzić, czy istnieje w ogóle możliwość wykonanie przyłącza centralnego ogrzewania do gazu ziemnego. Nie zawsze jest to możliwe i w takiej sytuacji musimy zdecydować się na inne rozwiązanie.

Projekt instalacji gazowej

Powinien on być oczywiście przygotowany przez osoby posiadające do tego specjalne uprawnienia. Jeżeli zostanie on nieprawidłowo przygotowany, może być niebezpieczny nie tylko dla naszego domu, ale również dla naszego zdrowia i życia. Warto zacząć od rozeznania się w kwestii warunków technicznych. Muszą się one zgadzać z wszystkimi uwarunkowaniami technicznymi. W projekcie powinny być także uwzględnione wszystkie odbiorniki gazu oraz przebieg całej instalacji. Konieczne będzie umieszczenie także mocy odbiorników oraz pobór gazu w ciągu jednej godziny.

Montaż instalacji

Taka instalacja nie może być montowane bez odpowiednich pozwoleń. Oczywiście bardzo często wnioskujemy o nie wraz z pozwoleniem na budowę domu. Kwota wykonania takiego projektu może być różna. Zależeć będzie ona od samego budynków oraz naszych wymagań względem instalacji. Wniosek o pozwolenie na montaż instalacji gazowej musi być uzupełniony o mapę poglądową oraz opinię wystawioną przez kominiarza.

Instalacja gazowa musi być oczywiście funkcjonalna oraz w pełni bezpieczna. Na dostępność do instalacji gazowej kładzie się nacisk podczas prac konserwacyjnych lub przy regularnym sprawdzaniu jej szczelności. Warto także pamiętać o zastosowaniu dodatkowego zaworu odcinającego, który pozwoli nam na szybkie odłączenie instalacji od dopływu do gazu.

Pionowe rury w instalacji gazowej powinny być wykonane ze stali. Nie mogą one posiadać żadnych szwów. Prowadząc rury poza budynkiem dodatkowo stosuje się stalowe rury w dodatkowej osłonie. Osłona może być wykonana z tworzywa sztucznego. Warto wspomnieć, że instalacja gazowa może być wykonana również z mosiądzu. Tutaj do ich połączenia wykorzystuje się specjalne kształtki. Rury stalowe wewnątrz budynku łączy się dzięki elementom gwintowanym. Musimy też pamiętać o precyzyjnych uszczelnieniach łączeń.

Czasami możemy spotkać się z przyłączy wykonanych z polietylenu. W takim przypadku nie możemy zastosować obojętnie jakiego elementu łączącego go z rurami. W takiej sytuacji musimy zamontować łącznik gwintowany przejściowy PE, który jest produkowany z miedzi lub stali. Wybieramy ten materiał, z których jest stworzona reszta rur.

Kto powinien wykonywać montaż instalacji gazowej?

Taka instalacja gazowa musi być wykonana przede wszystkim przez osobę posiadającą wszystkie wymagane uprawnienia. Dlatego warto zdecydować się na profesjonalną firmę, która posiada wieloletnie doświadczenie w tej branży. Nie powinniśmy na tym oszczędzać, ponieważ może to być niebezpieczne dla nas i naszych domowników. Źle wykonana instalacja gazowa może skutkować nieprzewidzianymi problemami, takimi jak utrata dachu nad głową czy nawet życia. Zerknij również na ofertę https://vosa.pl/