Studnia głębinowa jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w gospodarstwie domowym. Decyzja o zbudowanie własnego ujęcia wody ma wiele przyczyn. Najbardziej zależy to oczywiście od spraw finansowych. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak rodzaj ujęcia się najbardziej opłaca.

Rodzaje studni głębinowych

Warto na samym początku wymienić główne rodzaje studni głębinowych, dzięki czemu będziemy lepiej wiedzieć, co tak naprawdę odpowiada naszym potrzebom.

Warto więc na początku wyróżnić studnie kopane. Mogą one sięgać nawet 20 metrów głębokości i są zabezpieczone cembrowiną z kręgów bocznych. Obecnie jest to rodzaj ujęcia wody coraz rzadziej stosowany i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ istnieją skuteczniejsze sposoby na wybudowanie studni głębinowej.

Drugim rodzajem studni głębinowych to studnia wąskorurowa. Często jest ona nazywa także studnią abisyńską. Woda z takiego zbiornika jest używana do celów gospodarczo-budowlanych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka studnia szybko się zamula i konieczne będzie wykonanie nowej.

Najbardziej opłacalnym rodzajem ujęcia to studnia głębinowa. Jest ona najmniej podatna na zanieczyszczenia. Wykonuje się ją poprzez odwiert na głębokości od 20 do 70 metrów.

 Czy warto zdecydować się na własną studnię głębinową

Oczywiście wybór poszczególnego rodzaju studni zależeć będzie od układu warstw wodonośnych na terenie działki oraz naszych własnych preferencji. Przed podjęciem decyzji warto zorientować się u sąsiadów i specjalistów jaki jest koszt wykonania studni i czy zwróci się ona w przeciągu najbliższych lat. Więcej szczegółów znajdziesz na https://geo-test.pl

Czy studnia głębinowa jest opłacalnym wyborem?

Obecnie wiele osób stoi przed decyzją wybudowania własnej studni głębinowej. Najczęściej taka budowa jest konieczna w przypadku braku możliwości dostępu do sieci wodociągowej na parceli. Mieszkańcy więc są zmuszeni do budowy studni. Koszt całej inwestycji musi zostać powiększony o proces uzdatniania, który polega na doprowadzaniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości. Musimy więc wcześniej zbadać skład wody, poprzez wysłanie próbki do laboratorium w sanepidzie. Koszt takiego badania to około 350-500 złotych. Z uzyskanym wynikiem będziemy mogli zdecydować się na wybór metody uzdatniania.

Często mieszkańcy decydują się na własną studnię głębinową, jeżeli zużywają oni dużej ilości wody na podlewanie ogródka oraz przy innych czynnościach gospodarczych. Według właścicieli powinna się ona zwrócić w ciągu 2, 3, 4 albo 5 lat. Wszystko jest zależne od tego, ile zużywamy wody i ile osób korzysta z gospodarstw domowego.

Dodatkowo studnia głębinowa może być alternatywą w przypadku awarii sieci wodociągowej lub prac elektrowni wodnej. Przepuszczona przez odpowiednie filtry nadaje się ona do użytku. Całkowita rezygnacja z usług sieci wodociągowej może być korzystne dla wielu mieszkańców. Jednak zanim zdecydujemy się na taki krok, musimy zbadać dostęp do wód głębinowych.

Podsumowując

Studnia głębinowa może być naprawdę świetnym pomysłem w wielu przypadkach. Jeżeli więc nie masz dostępu do sieci wodociągowej lub chcesz się usamodzielnić od niej, warto zdecydować się na wybudowanie takiej studni. Taka inwestycja może się zwrócić już w ciągu paru kolejnych lat.