30-lecie działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej
Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. dr. Floriana Ogana w Knurowie w bieżącym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności. W niedzielę 22 listopada w Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji krwiodawców i ich rodzin. W nabożeństwie uczestniczył Starosta Powiatu Gliwickiego Waldemar Dombek oraz samorządowcy z powiatu gliwickiego, jak również Poseł na Sejm RP Jarosław Gonciarz. Najliczniejszą reprezentację stanowili członkowie HDK-PCK im. dr. Floriana Ogana w Knurowie na czele z prezesem Stanisławem Bogumiłem.
Krew jest lekarstwem, które ratuje życie w wielu sytuacjach. Potrzebują jej ofiary wypadków, osoby cierpiące na różne choroby, wymagające operacji itp. Wiele jest sytuacji, kiedy jest potrzebna nagle i pilnie – a nie da się jej zastąpić niczym innym. Stąd tak ważne jest to, by honorowych krwiodawców było jak najwięcej. Wiedzą o tym m.in. w Knurowie, gdzie już od ponad 30 lat działa klub honorowych dawców krwi, a idea krwiodawstwa została zapoczątkowana tam już prawie 60 lat temu.
Rys historyczny wskazuje, że najpierw działał punkt przy szpitalu założony przez śp. dr. Czesława Kuczę. W latach 1974-1987 istniał klub im. Matki Polki przy kopalni, a od 19 września 1990 r. działa Klub HDK-PCK im. dr. Floriana Ogana.
Siedziba knurowskiego klubu mieści się przy Polskim Czerwonym Krzyżu i liczy 39 członków. Jego drzwi zawsze stoją otworem dla każdego krwiodawcy, bez względu na miejsce zamieszkania. Klub aktywnie włącza się w liczne akcje i wydarzenia promujące oddawanie krwi, jak i integrujące honorowych krwiodawców, ale też je organizuje m.in. zawody w grę w warcaby, zawody wędkarskie, tenisa stołowego. W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa w 2020 roku wydarzenia dodatkowe zostały do minimum okrojone. Natomiast w ramach dodatkowej procedury bezpieczeństwa dawca zobowiązany jest do wypełnienia krótkiej ankiety epidemiologicznej.
W swoich szeregach klub ma członków, którzy oddali już łącznie kilkaset litrów krwi, sam pan Stanisław oddał już ponad 43 litry.
Swoją działalnością i aktywnością pokazują społeczeństwu, a także uświadamiają ludzi, jak ważne jest oddawanie krwi. Gdyż krwi nie da się kupić w sklepie, ani jej wyprodukować w laboratorium, tylko my jesteśmy jej źródłem. Trzeba też pamiętać, że nigdy nie wiadomo, kiedy sami będziemy w sytuacji, gdy będziemy krwi potrzebować.
Przypominamy, że dawcą krwi może zostać osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży co najmniej 50 kg i jest zdrowa. Każdy, kto zgłasza się do stacji z zamiarem oddania krwi, wypełnia szczegółową ankietę. W formularzu są zawarte pytania m.in. o przebyte choroby, aktualny stan zdrowia, pobyt za granicą. Po wypełnieniu dokumentu lekarz bada potencjalnego krwiodawcę i decyduje, czy może on oddać krew.
Honorowym krwiodawcą może zostać każda osoba, która chociaż raz oddała krew. Ci, którzy oddali jej najwięcej, mogą uzyskać Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Tytuł ten III stopnia otrzymują panie, które oddały 5 litrów krwi, II stopnia – 10 litrów, I – 15 litrów, zaś panowie adekwatnie III stopnia – 6 litrów, II stopnia – 12 litrów, I stopnia – 18 litrów. Honorowy krwiodawca, który oddał co najmniej 20 litrów, może otrzymać Odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Jednak dla dawców oddających krew najważniejsze jest to, że mogą komuś pomóc w potrzebie.

Opr. Paweł Szkatuła
Zdjęcia pochodzą z portalu iknurow.pl