Czy warto inwestować w rekuperację? Koszt wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest tak naprawdę najskuteczniejszym sposobem na to, żeby spełnić wymagania prawne dotyczące zapotrzebowania budynków w energię pierwotną. W 2021 roku mają wejść restrykcyjne przepisy prawa budowlanego, które dotyczyć będą ulepszania energooszczędności nowych domów. Mowa tutaj o ich zapotrzebowaniu na energię.

Rekuperacja pomaga odzyskać utraconą energię z wywiewanego powietrza, tym samym ogrzewając powietrze nawiewane. Czasami można je nawet ochładzać podczas cieplejszych dni. Dzięki temu nasz budynek odzyskuje pewną część utraconej energii i może sprostać nowym przepisom.

O tym jak ochładzać budynek dzięki rekuperacji dowiesz się tutaj

W jaki sposób działa rekuperacja?

Warto na samym początku dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działa rekuperacja. Najpierw system filtruje powietrze z zewnątrz, aby smog oraz inne zanieczyszczenia nie dostały się do wnętrza budynku. Z zużytego powietrza, gdzie znajduje się między innymi wiele roztoczy i bakterii, rekuperacja odzyskuje energię, natomiast zanieczyszczone powietrze jest wywiewane z domu. Warto pamiętać o tym, że powietrze wywiewane i nawiewane nie mieszają się ze sobą. W ten sposób jesteśmy w stanie pozyskać czyste i świeże powietrze w naszym domu.

Przy dobrze zainstalowanej rekuperacji nie musimy wietrzyć mieszkania oraz otwierać okien w zimie. Dzięki temu systemowi mamy stały dostęp do świeżego powietrza. Niektóre modele pozwalają na inteligentne zarządzanie systemem dzięki smartfonowi. Możemy więc bez problemu uruchamiać pracę naszej jednostki nie będąc nawet w domu. Niektórzy zastanawiają się jeszcze nad tym czy rekuperacja hałasuje. Prawda jest taka, że trzeba zainwestować w solidny rekuperator, dzięki czemu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie cicha i nie będzie zakłócała naszego komfortu.

Wentylacja mechaniczna zapewnia zdrowe powietrze dla każdej osoby znajdującej się w budynku. W takim miejscu bezpiecznie będą się czuć nawet alergicy, ponieważ filtry w rekuperatorze potrafią sobie poradzić z wieloma alergenami. Dodatkowo decydując się na rekuperację możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu od 30% do nawet 60%. Wartość ta będzie oczywiście zależała od sprawności oraz wydajności urządzenia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza inwestycja po paru latach się zwróci.

Koszt rekuperacji w domu

Jeżeli chodzi o montaż rekuperatora w domu to trzeba sobie liczyć mniej więcej od 17 000 do 25 000 złotych. Ostateczna cena za taką inwestycję będzie u każdego różna, ponieważ wylicza się ją indywidualnie. Zależy ona od wielu czynników, takich jak moc rekuperatora, koszt montażu, powierzchni budynku, jakość komponentów itd. Powinniśmy decydować się na urządzenia z wyższej półki, ponieważ te budżetowe mogą nam sprawiać nieco więcej problemów.

Dodatkowym atutem jest połączenie rekuperacji, pompy ciepła i fotowoltaiki żeby uzyskać dom przyszłości, czyli mówią potocznie „dom samowystarczalny”. Na filmie pokazane zostały wszystkie systemy oraz mechanizm chłodzenia za pomocą rekuperacji w połączeniu z gruntową pompą ciepła marki Gejzer.

Korzystając z wentylacji mechanicznej możemy zrezygnować z kominów wentylacyjnych oraz okien z wywietrznikami. Dzięki temu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy już podczas planowania budowy domu. Jeśli chodzi o roczny koszt prądu rekuperacji to kwota również potrafi być tutaj różna. Zależeć to będzie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy. Średni koszt powinien znajdować się w przedziale 200-250 złotych. Pamiętajmy, że w rekuperatorze należy także wymieniać filtry. Eksploatacja rekuperacji wcale nie jest taka kosztowna. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zmniejszyć koszty użytkowania takiej instalacji, możemy zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych. W ten sposób będziemy mogli być samowystarczalni.

Więcej o samej rekuperacji dowiesz się na naszej stronie https://karino.pl/