Nowe mieszkania w Gliwicach – jak wybrać najlepsze?

Na co szczególnie zwracają uwagę kupujący mieszkania? Na lokalizację osiedla i cenę samego lokalu. Podpowiadamy, jak wybrać dobrze usytuowaną inwestycję, by zyskać jak najwięcej bez zbytniego obciążania kieszeni. Wskazówki sprawdzą się też w Gliwicach!

1. Mieszkanie w dobrym sąsiedztwie

Kupując nowe mieszkanie, często wybieramy sąsiedztwo na lata, dlatego warto przemyśleć, jaka lokalizacja będzie sprzyjać naszym codziennym aktywnościom. Najważniejszym czynnikiem jest bliskość terenów zielonych, z dobrodziejstw których mogą czerpać nie tylko aktywni fizycznie mieszkańcy, ale i posiadacze psów lub chcący po prostu odetchnąć od codziennych obowiązków w przyjaznym otoczeniu. Z najnowszych badań Ministerstwa Środowiska i Klimatu wynika, że posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania jest ważna aż dla 91% Polaków, a dla 84% wręcz kluczowa[1].

Nowe mieszkania w Gliwicach w pobliżu zieleni są możliwe do odnalezienia, ale ważne jest też, by miejsce, w którym znajduje się inwestycja, miało dostęp do niezbędnej infrastruktury. Sklepy, apteki, ośrodek zdrowia, przedszkole – każdy ma inne potrzeby i powinien zastanowić się nad tym, na jakich usługach w pobliżu osiedla najbardziej mu zależy.

Nie da się też mieć wszystkiego na wyciągnięcie ręki, dlatego kolejnym niezbędnym aspektem przy poszukiwaniu nowego lokum jest dostępność komunikacyjna danego rejonu. Nikt nie chce stać w korkach, wielu woli korzystać z komunikacji miejskiej czy własnego roweru. Ścieżki rowerowe, buspasy na drogach dojazdowych do osiedla zwiększą komfort codziennego funkcjonowania.

2. Standard deweloperski dla wygody

Zakup mieszkania z drugiej ręki ma swoje plusy, wśród których największym jest unikatowy charakter lokali z przeszłości. W niewielkich miastach jednak próżno szukać zjawiskowych kamienic czy perełek architektonicznych, nad którymi rozpływają się designerzy. Dlatego bezpieczniej jest postawić na nowe budownictwo, unikając tym samym podatków przy transakcji, ewentualnych wad budynku czy rychłych remontów. A przy okazji w nowym budownictwie można zaprojektować swoje mieszkanie od podstaw.

Wybór nowoczesnej inwestycji to przy tym gwarancja użytkowania lokalu przez długie lata, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i materiałów budowlanych. Pozwalają one oszczędzać energię, zapewniając przy tym bezpieczeństwo i komfort lokatorom. Także w Gliwicach deweloperzy oferują nowinki techologiczne, takie jak smart home, który może wyróżnić nasze mieszkanie spośród pozostałych i zapewnić wygodę.

W ostatnim czasie nabywcy mieszkań zaczęli zwracać szczególną uwagę na prywatne miejsca do relaksu, czyli balkony, tarasy czy ogródki. – Lokale z tarasami są na gliwickim rynku nieruchomości towarem deficytowym, a cieszą się ogromną popularnością wśród kupujących – niezależnie od metrażu mieszkania – zauważa Andrzej Wąż, kierownik działu sprzedaży Grupy Murapol w Gliwicach. Zdradza przy tym, że sprzedają się jako jedne z pierwszych, dlatego, jeśli komuś zależy na własnym tarasie, musi przeglądać oferty inwestycji na wczesnym etapie realizacji.

3. Układ ponad metrażem

Mieszkanie służy jednak nie tylko do wypoczynku, ale i wykonywania codziennych obowiązków, dlatego musi być funkcjonalne. Nawet największy metraż może nas przytłoczyć fatalnym układem, dlatego priorytetem powinno być dogodne rozplanowanie pomieszczeń. Z jednej strony każdy lokator powinien mieć swój intymny kąt, a z drugiej rodzina musi mieć przestrzeń wspólną.

Trendem już od lat jest rozwiązanie w postaci salonu z aneksem kuchennym, jednak o ile rezygnacja z oddzielnej kuchni może wyjść lokatorom na plus, o tyle sypialnie warto zamknąć w odrębnych pomieszczeniach. Możliwość przeróbek warto wcześniej ustalić z projektantami mieszkań za pośrednictwem dewelopera. Warto się z nim skonsultować również w przypadku zamiaru połączenia dwóch lub więcej lokali, co jest doskonałą propozycją dla osób, które wygodny układ chcą połączyć z imponującym metrażem.

4. Promocje u deweloperów = spora oszczędność

A jeśli już o nich mowa, to konkurencja wśród firm deweloperskich jest zażarta, dlatego nie rezygnujmy z negocjacji i szukajmy promocji. Pozwalają one obniżyć cenę mieszkania albo – częściej – dostać więcej bez dodatkowych opłat. Parking w gratisie, rabat na wykończenie wnętrz albo smart home – takie bonusy oferowane są okresowo przy zakupie mieszkania od dewelopera. Gliwicki rynek nieruchomości nie odstaje w tej kwestii od większych aglomeracji – przeciąganie liny zazwyczaj się opłaca, choć zanim zabierzemy się za negocjacje, warto dobrze przemyśleć, jakie ekstra dodatki naprawdę pozwolą nam oszczędzić oraz oszacować ich realną wartość.

[1] https://nieruchomosci.interia.pl/newsy/mieszkanie-z-widokiem-na-zielen-takich-szukamy-najczesciej.html