Stan opon ma bardzo duży wpływ na parametry pojazdu, szczególnie te, które dotyczą bezpieczeństwa jazdy. Dlatego warto zwracać uwagę, czy nie są one uszkodzone oraz, czy nie minął ich termin przydatności. Co ile powinno się zmieniać opony letnie na nowe z https://noweopony.pl/ , aby jazda była przyjemna i bezpieczna? Przeczytaj w naszym artykule.
Co ile wymieniać letnie opony?
Dobrej jakości opony można wymieniać co 10 lat, o ile ich stan jest dobry i nie mają żadnych widocznych uszkodzeń. Zakup opon z klasy niskiej lub średniej, oznacza, że ogumienie będzie trzeba wymieniać szybciej. Opony z tej półki cenowej mogą ulec znacznemu zużyciu po 5. – 6 latach użytkowania. Jeśli nie wiemy, ile lat mają opony, to wystarczy sprawdzić na gumie, gdyż producent umieszcza na niej rok produkcji. Chcąc mieć pewność, że opony nadają się do dalszej jazdy i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa, warto regularnie odwiedzać wulkanizatora, który prawidłowo oceni ich stan oraz zamawiać dobrej jakości opony letnie na https://noweopony.pl/opony/letnie.
Po czym rozpoznać, że opony nadają się do wymiany?
Wymiana uszkodzonych opon jest niezbędna, aby zachować ich wszystkie funkcje i parametry. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, opony należy wymienić, gdy bieżnik ma 1,6 mm głębokości, jednak trzeba wiedzieć, że jest to oznaka, że ogumienie jest już bardzo zużyte, a parametry uległy znacznemu obniżeniu. Dlatego lepiej nie czekać, aż bieżnik będzie miał tak skrajnie niską głębokość tylko wymienić opony szybciej.
Stan ogumienia należy również regularnie sprawdzać wizualnie. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na pęknięcia, odkształcenia, wybrzuszenia, czy inne zmiany w wyglądzie opon, które mogą świadczyć o ich nadmiernym zużyciu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z wulkanizatorem, który fachowym okiem określi przydatność opon i czy ich stan pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę.
Warto pamiętać, że nie należy wymieniać tylko jednej opony. Najlepiej jest kupować cały komplet opon, ponieważ dzięki temu wszystkie 4 koła będą miały takie same parametry, a to pozytywnie wpływa na jazdę samochodem oraz bezpieczeństwo. Jeśli jednak z jakichś względów nie możemy wymienić całego kompletu, to należy opony kupować przynajmniej po 2 i wymienić ogumienie z przodu lub z tyłu w zależności od potrzeb.
Dlaczego nie można cały rok jeździć na oponach letnich lub zimowych
Opony letnie i zimowe znacznie różnią się między sobą. Opony na lato mają mniejszy bieżnik i wykonane są z gumy, która dobrze sprawdza się w wysokich temperaturach, ale przy niskich staje się sztywna, traci swoje prawidłowe parametry i uniemożliwia w pełni bezpieczną jazdę. Natomiast opony zimowe charakteryzują się głębszym bieżnikiem, który ma również inny, gęstszy wzór niż ten w ogumieniu przeznaczonym na lato. Taka konstrukcja bieżnika zapewnia dobre odprowadzanie wody podczas jazdy po błotnistej nawierzchni oraz zbieranie się w bieżniku śniegu, a to poprawia przyczepność samochodu zimą. Wynika to z faktu, że śnieg najlepiej przyczepia się właśnie do śniegu. Dodatkowo jeżdżenie przez cały rok na oponach do tego nieprzeznaczonych sprawia, że znacznie szybciej się one zużywają. Warto również pamiętać, że opony zimowe na letnie należy wymienić, gdy temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza.
Jak przechowywać opony?
Sposób przechowywania opon ma bardzo duże znaczenie, gdyż niewłaściwe warunki powodują, że ogumienie ulega uszkodzeniom i traci swoje wartości. Opony należy przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Najlepiej sprawdza się do tego garaż lub piwnica.