„Bene Meritus” jest piękną formą uznania zasług osób, instytucji czy też organizacji szczególnie zasłużonych dla społeczności naszego powiatu. Tegorocznymi laureatami tej najwyższej powiatowej nagrody zostali: w kategorii indywidualnej – Barbara Terlecka-Kubicius, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a w kategorii zbiorowej – Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie.
Nagrodę ustanowiła Rada Powiatu Gliwickiego dla wyróżnienia cnót obywatelskich, wybitnych osiągnięć, aktywności społecznej, charytatywnej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, artystycznej, sportowej i innej mającej wpływ na podniesienie poziomu życia mieszkańców powiatu, a także w uznaniu zasług na rzecz Powiatu Gliwickiego. Po raz pierwszy przyznana ona została w 2005 r. Od tego czasu Powiat Gliwicki uhonorował nią kilkadziesiąt wybitnych osób, instytucji i stowarzyszeń. Poniżej przedstawiamy sylwetki tegorocznych laureatów.
Barbara Terlecka-Kubicius
Cała bogata działalność zawodowa i społeczna Barbary Terleckiej-Kubicius, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach związana jest z niesieniem pomocy tym, którym jest ona najbardziej potrzebna. Są wśród nich wychowankowie domów dziecka, młodzież szkolna, szukający pomocy psychologa, rodziny zastępcze, osoby niepełnosprawne oraz starsze, wymagające opieki.
Barbara Terlecka-Kubicius, osoba wszechstronnie wykształcona, z ogromnym doświadczeniem zawodowym, tworzyła od podstaw Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach. Zbudowała bardzo wysoko oceniany, zgrany zespół specjalistów pracujących w PCPR: pracowników socjalnych, terapeutów, psychologów i specjalistów udzielających pomocy osobom niepełnosprawnym. Centrum stało się kuźnią dobrych kadr dla naszego regionu.
Dzięki staraniom dyrektor Terleckiej-Kubicius Powiat Gliwicki stał się jednym z pierwszych, który opracował Samorządowy Program Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Pani Barbara stworzyła w powiecie zespół poradnictwa specjalistycznego, który służy pomocą potrzebującym. Mieszkańcy powiatu mogą od wielu lat korzystać z fachowej pomocy psychologów, psychoterapeutów, pedagogów i prawnika.
Pani Barbara zna osobiście każdą rodzinę zastępczą, interesuje się losami dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej. Do każdego przypadku „ludzkiego losu” podchodzi indywidualnie i zawsze z szacunkiem. Współpracuje z Domami Pomocy Społecznej, dba o właściwy przydział środków z PFRON-u, prowadzi projekty unijne kierowane dla osób niepełnosprawnych i wychowanków pieczy zastępczej.
Jej różnorodne działania społeczne zdecydowanie wykraczają poza obowiązki związane z zajmowanym stanowiskiem. Barbara Terlecka-Kubicius stanowisko dyrektora PCPR-u traktuje jako służbę tym najbardziej potrzebującym i bezbronnym: dzieciom, niepełnosprawnym, osobom w różny sposób pokrzywdzonym przez los. Zawsze można liczyć na jej pomoc, życzliwość, dobrą radę i cierpliwość. Wielokrotnie, poświęcając swój prywatny czas, spieszyła z pomocą, która owocowała tym, że dla kogoś, dla kogo nie było już żadnej nadziei, znowu zaświeciło słońce.
Dyrektor Terlecka-Kubicius współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, fundacjami. To dzięki jej zaangażowaniu i wsparciu współpracowników z PCPR-u, Powiat Gliwicki znany jest jako przyjazny dla rodzin zastępczych. Wszyscy podkreślają jej życzliwość, kompetencję i chęć pomocy. Zawsze wyznacznikiem jej działań jest prawo dzieci do wychowywania się w dobrej, kochającej rodzinie.
Barbara Terlecka-Kubicius zaangażowana była w proces zmian w prawie w kierunku prorodzinnym. W grupie domagających się tego rodziców, była jedynym dyrektorem PCPR-u zaproszonym do wspólnych prac. Stanowiło to wyraz najwyższego uznania i docenienia jej prorodzinnego nastawienia.
Rodziny adopcyjne, które na drodze realizacji marzeń o dziecku miały okazję spotkać i podjąć współpracę z panią Barbara, często mówią o niej „Ciocia Basia”. Na ten wspaniały tytuł w ustach dzieci musiała sobie zasłużyć. Dzięki licznym, często prywatnym kontaktom udaje się jej pomóc także wychowankom rodzin zastępczych, np. podczas usamodzielniania przy zapewnieniu mieszkania.
Ważna w pracy dyrektor Terleckiej-Kubicius była również współpraca z siostrą Anną Bałchan oraz prowadzonym przez nią stowarzyszeniem „PoMOC” dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej w Katowicach. Zaowocowała ona możliwością kierowania kobiet z naszego powiatu, zagrożonych przemocą i współczesnymi formami niewolnictwa do specjalistycznej pomocy w katowickim ośrodku. W trakcie pamiętnej powodzi w 2010 r. Barbara Terlecka-Kubicius osobiście udzielała pomocy psychologicznej mieszkańcom gminy Gierałtowice, odwiedzając domy i udzielając wsparcia tym, którzy w niej ucierpieli. Czynienie dobra niezależnie od okoliczności wymaga hartu ducha i ten hart ducha pani Barbara ma!
Barbara Terlecka-Kubicius pracuje w zawodzie już 45 lat – pierwszą pracę jako psycholog podjęła w 1976 r., zaraz po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na stanowisku dyrektora PCPR pracuje od 1999 r., czyli 22 lata. Dzięki niej pomoc społeczna w Powiecie Gliwickim stoi na bardzo wysokim poziomie.
Katowickiej Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie
Ośrodek powstał w 1994 r. Od początku swej działalności spełnia bardzo ważną funkcję w środowisku lokalnym Knurowa i naszego powiatu, niosąc pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz potrzebującym wsparcia.
Swoją siedzibę Ośrodek znalazł w budynku byłego internatu szkolnego oraz Domu Górnika przy ul Szpitalnej 29. Powstał z inicjatywy ks. Krzysztofa Bąka, ówczesnego dyrektora Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Borowej Wsi, a później dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Celem działalności Ośrodka jest niesienie pomocy humanitarnej dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Czyni to poprzez kompleksową działalność opiekuńczą, terapeutyczną, wychowawczą i rehabilitacyjną, działania integracyjne włączające podopiecznych w nurt życia społeczności lokalnej, współdziałanie z rodziną uczestników i wychowanków oraz instytucjami i organizacjami prowadzącymi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami czy znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.
Realizacja tych celów odbywa się poprzez specjalistyczną pracę Ośrodka w następujących działach:
• Dom Pomocy Społecznej koedukacyjny przeznaczony dla 90 osób z niepełnosprawnością intelektualną,
• Środowiskowy Dom Samopomocy dla 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami psychicznymi,
• Warsztat Terapii Zajęciowej dla 50 osób.
Personel placówki tworzą oddani pracownicy socjalni, psychologowie, pedagodzy, wychowawcy, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi, pielęgniarki, opiekunki, wspierani przez pracowników obsługi i administracji.
Już w 1994 r. w Ośrodku uruchomiono Warsztat Terapii Zajęciowej, przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną pochodzących z Knurowa i okolicznych miejscowości powiatu gliwickiego. Obecnie realizowanych jest tam szereg zadań z zakresu rehabilitacji społecznej
i zawodowej, które zmierzają do rozwoju i poprawy sprawności uczestników niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia.
Kolejną grupą beneficjentów stały się w 1998 r. osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, korzystające z usług Środowiskowego Domu Samopomocy. Jego utworzenie było odpowiedzią na potrzeby Powiatu Gliwickiego w tym zakresie. Głównym celem Domu jest wszechstronny proces usamodzielnienia, aktywizacji życiowej, społecznej i zawodowej jego uczestników, mających poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu oraz wymagających opieki niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Zapewnia on m.in. postępowanie rehabilitacyjne zmierzające do osiągnięcia poprawy funkcjonowania i jakości życia. W trakcie swojej działalności Środowiskowy Dom Samopomocy prowadził również hostel, ale z uwagi na zanik zainteresowania taką formą wsparcia, ulegał on likwidacji.
W 2010 r. z inicjatywy Powiatu Gliwickiego w Ośrodku powstał Dom Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, który na stałe wpisał się w jego strukturę. Jest to placówka koedukacyjna, w której mieszka 90 dorosłych. Są to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, którym Dom zapewnia całodobową opiekę i pomoc w podstawowych czynnościach życiowych. Przebywają w nim również osoby, które zobowiązane są kontynuować obowiązek szkolny – uczęszczają do pobliskich szkół, co umożliwia im integrację ze społecznością lokalną. Poza czynnościami związanymi z codziennym życiem, opieką i konieczną pielęgnacją, w DPS-ie prowadzone są także zajęcia terapeutyczne, rehabilitacyjne i relaksacyjne. Dom prowadzony jest na zlecenie Powiatu Gliwickiego.
W Ośrodku przez lata działały także inne placówki, tworzone w miarę aktualnych potrzeb i wymogów. Były to: Dom Matki i Dziecka, Noclegownia dla osób bezdomnych, Dom Czasowego Pobytu „Convivo” (późniejszy Dom Seniora) oraz Placówka Opiekuńczo–Wychowawcza.
Za swoją działalność Ośrodek był wielokrotnie odznaczany, m.in. Laurem Knurowa nadanym przez Radę Miasta Knurowa w 1998 r. za „Działalność mającą wpływ na podniesienie poziomu życia mieszkańców miasta Knurowa” oraz nagrodą Knurów-Dobre-Przykłady przez Urząd Miasta Knurów w 2017 r. za „Działania podejmowane na rzecz pomocy osobom potrzebującym wsparcia oraz aktywną działalność społeczną na terenie Gminy Knurów przynoszącą miastu i jego mieszkańcom wiele korzyści”.
Jest to partner Powiatu Gliwickiego w czynieniu świata lepszym oraz „przyjaciel” osób potrzebujących szczególnego wparcia.
Nagrodę ustanowiła Rada Powiatu Gliwickiego dla wyróżnienia cnót obywatelskich, wybitnych osiągnięć, aktywności społecznej, charytatywnej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, artystycznej, sportowej i innej mającej wpływ na podniesienie poziomu życia mieszkańców powiatu, a także w uznaniu zasług na rzecz Powiatu Gliwickiego. Po raz pierwszy przyznana ona została w 2005 r. Od tego czasu Powiat Gliwicki uhonorował nią kilkadziesiąt wybitnych osób, instytucji i stowarzyszeń. Poniżej przedstawiamy sylwetki tegorocznych laureatów.
Barbara Terlecka-Kubicius
Cała bogata działalność zawodowa i społeczna Barbary Terleckiej-Kubicius, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach związana jest z niesieniem pomocy tym, którym jest ona najbardziej potrzebna. Są wśród nich wychowankowie domów dziecka, młodzież szkolna, szukający pomocy psychologa, rodziny zastępcze, osoby niepełnosprawne oraz starsze, wymagające opieki.
Barbara Terlecka-Kubicius, osoba wszechstronnie wykształcona, z ogromnym doświadczeniem zawodowym, tworzyła od podstaw Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach. Zbudowała bardzo wysoko oceniany, zgrany zespół specjalistów pracujących w PCPR: pracowników socjalnych, terapeutów, psychologów i specjalistów udzielających pomocy osobom niepełnosprawnym. Centrum stało się kuźnią dobrych kadr dla naszego regionu.
Dzięki staraniom dyrektor Terleckiej-Kubicius Powiat Gliwicki stał się jednym z pierwszych, który opracował Samorządowy Program Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Pani Barbara stworzyła w powiecie zespół poradnictwa specjalistycznego, który służy pomocą potrzebującym. Mieszkańcy powiatu mogą od wielu lat korzystać z fachowej pomocy psychologów, psychoterapeutów, pedagogów i prawnika.
Pani Barbara zna osobiście każdą rodzinę zastępczą, interesuje się losami dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej. Do każdego przypadku „ludzkiego losu” podchodzi indywidualnie i zawsze z szacunkiem. Współpracuje z Domami Pomocy Społecznej, dba o właściwy przydział środków z PFRON-u, prowadzi projekty unijne kierowane dla osób niepełnosprawnych i wychowanków pieczy zastępczej.
Jej różnorodne działania społeczne zdecydowanie wykraczają poza obowiązki związane z zajmowanym stanowiskiem. Barbara Terlecka-Kubicius stanowisko dyrektora PCPR-u traktuje jako służbę tym najbardziej potrzebującym i bezbronnym: dzieciom, niepełnosprawnym, osobom w różny sposób pokrzywdzonym przez los. Zawsze można liczyć na jej pomoc, życzliwość, dobrą radę i cierpliwość. Wielokrotnie, poświęcając swój prywatny czas, spieszyła z pomocą, która owocowała tym, że dla kogoś, dla kogo nie było już żadnej nadziei, znowu zaświeciło słońce.
Dyrektor Terlecka-Kubicius współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, fundacjami. To dzięki jej zaangażowaniu i wsparciu współpracowników z PCPR-u, Powiat Gliwicki znany jest jako przyjazny dla rodzin zastępczych. Wszyscy podkreślają jej życzliwość, kompetencję i chęć pomocy. Zawsze wyznacznikiem jej działań jest prawo dzieci do wychowywania się w dobrej, kochającej rodzinie.
Barbara Terlecka-Kubicius zaangażowana była w proces zmian w prawie w kierunku prorodzinnym. W grupie domagających się tego rodziców, była jedynym dyrektorem PCPR-u zaproszonym do wspólnych prac. Stanowiło to wyraz najwyższego uznania i docenienia jej prorodzinnego nastawienia.
Rodziny adopcyjne, które na drodze realizacji marzeń o dziecku miały okazję spotkać i podjąć współpracę z panią Barbara, często mówią o niej „Ciocia Basia”. Na ten wspaniały tytuł w ustach dzieci musiała sobie zasłużyć. Dzięki licznym, często prywatnym kontaktom udaje się jej pomóc także wychowankom rodzin zastępczych, np. podczas usamodzielniania przy zapewnieniu mieszkania.
Ważna w pracy dyrektor Terleckiej-Kubicius była również współpraca z siostrą Anną Bałchan oraz prowadzonym przez nią stowarzyszeniem „PoMOC” dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej w Katowicach. Zaowocowała ona możliwością kierowania kobiet z naszego powiatu, zagrożonych przemocą i współczesnymi formami niewolnictwa do specjalistycznej pomocy w katowickim ośrodku. W trakcie pamiętnej powodzi w 2010 r. Barbara Terlecka-Kubicius osobiście udzielała pomocy psychologicznej mieszkańcom gminy Gierałtowice, odwiedzając domy i udzielając wsparcia tym, którzy w niej ucierpieli. Czynienie dobra niezależnie od okoliczności wymaga hartu ducha i ten hart ducha pani Barbara ma!
Barbara Terlecka-Kubicius pracuje w zawodzie już 45 lat – pierwszą pracę jako psycholog podjęła w 1976 r., zaraz po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na stanowisku dyrektora PCPR pracuje od 1999 r., czyli 22 lata. Dzięki niej pomoc społeczna w Powiecie Gliwickim stoi na bardzo wysokim poziomie.
Katowickiej Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie
Ośrodek powstał w 1994 r. Od początku swej działalności spełnia bardzo ważną funkcję w środowisku lokalnym Knurowa i naszego powiatu, niosąc pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz potrzebującym wsparcia.
Swoją siedzibę Ośrodek znalazł w budynku byłego internatu szkolnego oraz Domu Górnika przy ul Szpitalnej 29. Powstał z inicjatywy ks. Krzysztofa Bąka, ówczesnego dyrektora Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Borowej Wsi, a później dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Celem działalności Ośrodka jest niesienie pomocy humanitarnej dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Czyni to poprzez kompleksową działalność opiekuńczą, terapeutyczną, wychowawczą i rehabilitacyjną, działania integracyjne włączające podopiecznych w nurt życia społeczności lokalnej, współdziałanie z rodziną uczestników i wychowanków oraz instytucjami i organizacjami prowadzącymi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami czy znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.
Realizacja tych celów odbywa się poprzez specjalistyczną pracę Ośrodka w następujących działach:
• Dom Pomocy Społecznej koedukacyjny przeznaczony dla 90 osób z niepełnosprawnością intelektualną,
• Środowiskowy Dom Samopomocy dla 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami psychicznymi,
• Warsztat Terapii Zajęciowej dla 50 osób.
Personel placówki tworzą oddani pracownicy socjalni, psychologowie, pedagodzy, wychowawcy, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi, pielęgniarki, opiekunki, wspierani przez pracowników obsługi i administracji.
Już w 1994 r. w Ośrodku uruchomiono Warsztat Terapii Zajęciowej, przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną pochodzących z Knurowa i okolicznych miejscowości powiatu gliwickiego. Obecnie realizowanych jest tam szereg zadań z zakresu rehabilitacji społecznej
i zawodowej, które zmierzają do rozwoju i poprawy sprawności uczestników niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia.
Kolejną grupą beneficjentów stały się w 1998 r. osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, korzystające z usług Środowiskowego Domu Samopomocy. Jego utworzenie było odpowiedzią na potrzeby Powiatu Gliwickiego w tym zakresie. Głównym celem Domu jest wszechstronny proces usamodzielnienia, aktywizacji życiowej, społecznej i zawodowej jego uczestników, mających poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu oraz wymagających opieki niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Zapewnia on m.in. postępowanie rehabilitacyjne zmierzające do osiągnięcia poprawy funkcjonowania i jakości życia. W trakcie swojej działalności Środowiskowy Dom Samopomocy prowadził również hostel, ale z uwagi na zanik zainteresowania taką formą wsparcia, ulegał on likwidacji.
W 2010 r. z inicjatywy Powiatu Gliwickiego w Ośrodku powstał Dom Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, który na stałe wpisał się w jego strukturę. Jest to placówka koedukacyjna, w której mieszka 90 dorosłych. Są to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, którym Dom zapewnia całodobową opiekę i pomoc w podstawowych czynnościach życiowych. Przebywają w nim również osoby, które zobowiązane są kontynuować obowiązek szkolny – uczęszczają do pobliskich szkół, co umożliwia im integrację ze społecznością lokalną. Poza czynnościami związanymi z codziennym życiem, opieką i konieczną pielęgnacją, w DPS-ie prowadzone są także zajęcia terapeutyczne, rehabilitacyjne i relaksacyjne. Dom prowadzony jest na zlecenie Powiatu Gliwickiego.
W Ośrodku przez lata działały także inne placówki, tworzone w miarę aktualnych potrzeb i wymogów. Były to: Dom Matki i Dziecka, Noclegownia dla osób bezdomnych, Dom Czasowego Pobytu „Convivo” (późniejszy Dom Seniora) oraz Placówka Opiekuńczo–Wychowawcza.
Za swoją działalność Ośrodek był wielokrotnie odznaczany, m.in. Laurem Knurowa nadanym przez Radę Miasta Knurowa w 1998 r. za „Działalność mającą wpływ na podniesienie poziomu życia mieszkańców miasta Knurowa” oraz nagrodą Knurów-Dobre-Przykłady przez Urząd Miasta Knurów w 2017 r. za „Działania podejmowane na rzecz pomocy osobom potrzebującym wsparcia oraz aktywną działalność społeczną na terenie Gminy Knurów przynoszącą miastu i jego mieszkańcom wiele korzyści”.
Jest to partner Powiatu Gliwickiego w czynieniu świata lepszym oraz „przyjaciel” osób potrzebujących szczególnego wparcia.