Pożyczka na dobrych warunkach. O tym powinieneś wiedzieć

Kredyty gotówkowe to główne źródło finansowania znacznej części celów, które wymagają większej ilości gotówki. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pozyskane środki można wydać na dowolny cel, a więc remont mieszkania, zakup ogródka działkowego, czy kupno auta. Decydując się na kredyt warto dobrze przeanalizować ofertę tak, aby wybrać tą, która jest najkorzystniejsza. Na co zwrócić uwagę, szukając pożyczki na dobrych warunkach? Przedstawiamy najważniejsze informacje, natomiast ofertę możesz sprawdzić na https://blogbank.pl/kredyty-gotowkowe/.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Szeroka oferta pożyczek pozwala na znalezienie kredytu dopasowanego do naszych potrzeb. Chcąc znaleźć tą najatrakcyjniejszą, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, ale też odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pozwolą na dobre dopasowanie pożyczki do możliwości i potrzeb

Ile pieniędzy potrzebujesz?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, ile pieniędzy chcemy pożyczyć. Warto pamiętać, że banki umożliwiają pożyczenie naprawdę wysokich kwot – nawet 200 000 zł, jednak wymaga to odpowiednio wysokich zarobków i przede wszystkim wysokiej zdolności kredytowej, na którą składa się wiele czynników (dochody, koszty utrzymania, wiek, wykształcenie, historia kredytowa i inne).

Na jaką ratę Cię stać?

Należy też określić, na spłatę jakiej raty możemy sobie pozwolić bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Zbyt wysoka rata może uniemożliwić korzystanie z drobnych przyjemności, czy realizację hobby. Dlatego warto dobrze przeanalizować swoje dochody oraz koszty utrzymania (czynsz, media, inne zobowiązania finansowe, koszty żywności itp.) i sprawdzić ile miesięcznie mamy nadwyżki finansowej.

Jakie są koszty kredytu?

Analiza ofert kredytów pożyczkowych powinna zacząć się od sprawdzenia kosztów poszczególnych pożyczek. Na całkowitą kwotę do spłaty wpływ mają oprocentowanie, prowizja i ewentualne inne opłaty, jak np. konieczność wykupienia ubezpieczenia. Pomocne w porównaniu ofert jest RRSO – im jest niższe, tym niższe koszty kredytu i niższa rata. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe koszty związane z obsługą kredytu np. opłaty za wcześniejszą spłatę lub kary za nieterminową spłatę.

Raty równe, czy malejące?

Ważną kwestią podczas decyzji o zaciągnięciu pożyczki, jest wybór, czy kredyt będziemy spłacać w ratach równych, czy malejących.

Raty równe – każda rata jest taka sama. Oznacza to, że w pierwszym okresie płaci się głównie odsetki, a tylko w niewielkiej części spłaca się kapitał, co podnosi koszt pożyczki.

Raty malejące – co miesiąc spłaca się dokładnie taką samą część kapitału, ale zmieniają się odsetki, które z miesiąca na miesiąc ulegają zmniejszeniu, bo płacimy je jedynie od pozostałego kapitału. Dzięki temu koszt kredytu jest mniejszy i często można uzyskać korzystniejsze warunki kredytu, ale trzeba dobrze się zastanowić, czy stać nas na taką formę spłaty. Początkowe raty mogą być dużo wyższe niż przy wyborze rat równych, ale ostatnie będą za to dużo niższe.

Oprocentowanie stałe, czy zmienne?

Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch czynników: marży pobieranej przez bank i wskaźnika WIBOR, który ulega okresowym zmianom pod wpływem zmiany stóp procentowych obowiązujących na rynku. W praktyce oznacza to, że gdy rośnie WIBOR, rośnie również wysokość raty i na odwrót – mniejszy WIBOR oznacza mniejszą ratę.

Oprocentowanie stałe oznacza, że będzie ono cały czas na takim samym poziomie, jak w dniu zaciągnięcia pożyczki, a rata nie będzie ulegać zmianom. Oprocentowanie zmienne sprawia, że bank co 3, 6 lub 12 miesięcy dokona aktualizacji oprocentowania i wysokości raty. Wybór rodzaju oprocentowania powinien być uzależniony od aktualnej sytuacji na rynku i prognoz finansowych na przyszłość. Na pewno warto wybrać oprocentowanie stałe, gdy aktualny WIBOR jest niski, a kredyt zaciągamy na krótki okres.

Gdzie w Gliwicach można uzyskać kredyt?

W Gliwicach Santander Bank ma dwie placówki: przy ulicy Dolnych Wałów 1, czynna do 16:30 oraz przy ulicy Zwycięstwa czynnej do godziny 17 Na tej samej ulicy (Zwycięstwa 30) znajdziemy również Paribas Bank. Ten sam bank możemy odwiedzić również przy ulicy Jana Pawła II 20.