UM Gliwice: Na Szlaku Przyrody

2 min czytania

Stawy w Arboretum Bramy Morawskiej, Racibórz (fot. archiwum Śląskiej Organizacji Turystycznej, www.slaskie.travel)

Województwo śląskie poleca się na zielony wypoczynek”. W wakacje i nie tylko warto ruszyć na nowo utworzony Szlak Przyrody Województwa Śląskiego. Na liście znajduje się kilkadziesiąt miejsc niektóre przysłowiowy rzut beretem od Gliwic.

Na trasie atrakcji przyrodniczych jest wszystko, co nasz region ma najlepszego do zaoferowania miłośnikom przyrody: wyniosłe górskie szczyty (rezerwaty na Pilsku i Romance), zagadkowe pustynie (Błędowska i Siedlecka), przepastne lasy (rezerwaty Cisy nad Liswartą i Las Murckowski), czyste jeziora (Goczałkowickie, Pogoria) i rzeki (Bagna nad Białą Przemszą, Graniczne Meandry Odry). Wśród zielonych propozycji są zarówno znane (prawie) wszystkim turystom klasyki, takie jak Jura z górą Biakło i rezerwatem Sokole Góre, jak i miejsca mniej oczywiste. W tej drugiej grupie jest kilka przyrodniczych perełek, które znajdują się blisko Gliwic. Należą do nich na przykład Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu (czynny sezonowo, do końca października) i Miechowicka Ostoja Leśna, z głęboko wciętymi i bardzo malowniczymi dolinami Rokitnickiego Potoku i jego dopływów.

Lista atrakcji Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego jest otwarta i z czasem będą się na niej pojawiać kolejne pozycje. Można się z nią zapoznać na stronie internetowej przyroda.slaskie.travel. Poza listą rekomendowanych do odwiedzenia miejsc, można tam także znaleźć gotowe propozycje wycieczek tematycznych. Dla tych, którzy mają schodzone już całe Beskidy i Jurę, przygotowano propozycję trasy w granicach administracyjnych Metropolii GZM. Warto zwrócić uwagę między innymi na pięć najpiękniejszych i najstarszych lasów regionu płuca Metropolii”. Wśród nich znajduje się nieodległy rezerwat Segiet w Bytomiu, w którym pysznią się srebrzyste buki, a także jako reprezentant lasów spoza oficjalnej listy Szlaku Przyrody nasz gliwicki Las Łabędzki, w którym można się natknąć na ciekawe głazy narzutowe pamiątki” po lodowcu.

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego opracowała Śląska Organizacja Turystyczna, której Miasto Gliwice jest członkiem. (mm)

Autor: krystian