Alkomat stał się bardzo popularnym urządzeniem wśród kierowców, pozwala na łatwe i przede wszystkim szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości. Jest więc dużym ułatwieniem, gdy chce się wsiąść za kółko, a nie ma się pewności, ze jest to całkowicie bezpieczne ze względu na wypity wcześniej alkohol. Zdarza się jednak, że nawet profesjonalny alkomat wskazuje nieprawidłowe wartości, co może być tego przyczyną? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Brak kalibracji
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników alkomatów półprzewodnikowych i elektromechanicznych, jest brak wykonywania kalibracji wtedy, gdy jest to potrzebne. To niestety wiąże się z rozregulowaniem sensora i oprogramowania, które wpływają na wyświetlany wynik. Dlatego nie warto oszczędzać i chcąc korzystać z alkomatu i uzyskiwać prawdziwe wyniki, warto oddawać urządzenie do kalibracji zawsze, gdy:
- wykona się określoną liczbę badań;
- wypada czas na okresową kalibrację, który wskazany jest w instrukcji obsługi;
- wyniki wskazują, że alkomat nie działa prawidłowo. Przykładowo urządzenie wskazuje na spożycie alkoholu, mimo że użytkownik nie pił alkoholu od dłuższego czasu;
- na wyświetlaczu pojawia się błąd;
- na wyświetlaczu znajduje się napis CAL.
Niewłaściwe użytkowanie
Często przyczyną problemów z rzetelnością wyników jest nieprawidłowe przeprowadzanie badania. Dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta, które znajdują się w instrukcji obsługi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku alkomatów półprzewodnikowych, w których inne czynniki mogą wpłynąć na wynik badania. Tak więc badanie należy wykonywać co najmniej pół godziny po wypiciu alkoholu i 20 minut po paleniu papierosów lub jedzeniu. Dodatkowo palacze przed dmuchnięciem powinni dobrze przepłukać usta. Niestosowanie się do tych wskazówek nie tylko spowoduje, że pomiar będzie błędny, ale również może spowodować rozkalibrowanie urządzenia lub jego awarię. Należy także pamiętać o właściwym przechowywaniu urządzenia, które nie powinno być narażone na skrajne temperatury.
Awaria alkomatu
Oczywiście może zdarzyć się również awaria alkomatu, która może nastąpić ze względu na zużycie się części, uszkodzenie mechaniczne lub niewłaściwe przechowywanie bądź użytkowanie. W takim przypadku najlepiej po prostu odesłań urządzenie do serwisu alkomatów, gdzie urządzenie zostanie dokładnie sprawdzone i naprawione.