Jak zostać doradcą finansowym?

Do doradcy finansowego klienci przychodzą zazwyczaj w trzech przypadkach - gdy chcą zaciągnąć kredyt, ulokować gdzieś swoje oszczędności bądź gdy popadli w kłopoty finansowe. Praca doradcy finansowego nie opiera się więc tylko i wyłącznie na sprzedaży produktów finansowych. Jak zostać doradcą i czy każdy odnajdzie się w tym zawodzie?

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Można powiedzieć, że doradcy finansowi mają niejako dwie możliwości zrobienia kariery zawodowej. Jedni pracują dla konkretnej instytucji finansowej, na przykład dla banku. Ich zadaniem jest przede wszystkim sprzedaż produktów, jakie dany bank oferuje. Oczywiście doradca finansowy musi dopasować je do potrzeb oraz możliwości klienta. Tylko w taki sposób jest w stanie wyrobić normy sprzedażowe. Doradcy finansowi mogą działać również jako wolne strzelce, czyli innymi słowy osoby niezależne od jednej, konkretnej instytucji. Często nawiązują oni współpracę z wieloma bankami, aby móc z jednej strony świadczyć lepszej jakości usługi dla klientów, z drugiej zaś móc jeszcze więcej zarobić. Doradca finansowy najczęściej pełni rolę pomocnika w wyborze odpowiedniego źródła finansowania wydatków. Jego klientami mogą być osoby, które chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy. Niemniej jednak grono klientów stanowią również osoby, które zastanawiają się, gdzie ulokować wolne środki finansowe. Mowa tutaj głównie o tych, którzy myślą o produktach bankowych. Jeśli zaś chcemy kupić na przykład akcje firmy, to lepiej udać się do doradcy inwestycyjnego. Wśród klientów doradców finansowych znajdziemy też osoby, które popadły w długi i nie wiedzą, w jaki sposób sobie z nimi poradzić.

Optymalny Kredyt

Jak zostać doradcą finansowym?

Zawód doradcy finansowego jest zawodem nieregulowanym, co oznacza, że nie musimy spełnić żadnych, szczególnych kryteriów, aby móc nim zostać. Niemniej jednak musimy interesować się szeroko pojętą ekonomią i bankowością, a także być na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata rynków finansowych. Choć wykształcenie kierunkowe nie jest niezbędne, z pewnością okaże się pomocne, a w szczególności tym, którzy chcieliby zacząć pracę na własną rękę. Możemy więc wybrać się na studia z zakresu ekonomii bądź finansów i rachunkowości. Niektóre kierunki posiadają dodatkowo specjalizację z zakresu doradztwa finansowego. Może być ona o tyle wartościowa, że w jej ramach poznamy także tajniki psychologii oraz sposoby na to, jak zwiększyć sprzedaż. Pamiętajmy jednak, że żadne kursy czy szkolenia nie zastąpią nam praktyki. Wielu doradców finansowych rozpoczynało swoją karierę w bankach, na stosunkowo niskich stanowiskach. Kandydaci na doradców finansowych muszą wykazać się nie tylko umiejętnością wsłuchania się w potrzeby klienta, ale również rozpoznaniem jego "niewypowiedzianych" potrzeb. Do tego z pewnością przyda nam się znajomość mowy ciała czy podstaw psychologii. Dobry doradca finansowy przez cały czas aktualizuje posiadaną wiedzę, wszak świat finansów rozwija się niemalże z dnia na dzień w coraz szybszym tempie.