Uroczystości na Polanie "Hubertus" w Dąbrówce
Niezwykle piękna była sobotnia uroczystość, 25 września 2021 r. na Polanie "Hubertus" - Śląski Katyń w Dąbrówce (gmina Wielowieś, powiat gliwicki). Nie zabrakło przedstawicieli Samorządu Powiatu Gliwickiego w osobach Adama Wojtowicza, wicestarosty gliwickiego i Krystyny Urbańskiej, radnej Rady Powiatu Gliwickiego. Obecni byli też dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie powiatowych szkół średnich - klasy mundurowe z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie.
75. lat temu, we wrześniu 1946 r. zamordowano w tym miejscu żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z oddziału kapitana Henryka Flamego "Bartka".
Co roku w ostatnią sobotę września odprawiana jest msza święta, odczytywany jest apel poległych, posłowie, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne oraz służby mundurowe - Wojsko Polskie, Policja, Ochotnicza Straż Pożarna, Leśnicy, organizacje kombatanckie, militarne, patriotyczne, przedstawiciele szkół, uczniowie itd. składają kwiaty i wieńce dla upamiętnienia tego wydarzenia.
W tym roku w uroczystościach udział wzięło bardzo wiele osób z różnych stron naszego regionu i kraju. List od Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów odczytał Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski. Uroczystości moderowali Wojciech Radomski, prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej oraz Ginter Skowronek, wójt Wielowsi. Obecni byli także Grzegorz Kupczyk, burmistrz Toszka, Leszek Kołodziej, burmistrz Sośnicowic i Dagmara Dzida, sekretarz Gminy Pilchowice oraz bardzo wielu gości i mieszkańców okolicznych miejscowości. Mszę świętą sprawował ks. Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy Diecezji Opolskiej. Do mszy świętej śpiewał chór pod batutą Iwony Ewertowskiej-Mener, grała też orkiestra pod kierownictwem Andrzeja Damaszka. Pięknie prezentowała się Jednostka Wojskowa „Agat”, nie zabrakło pocztów sztandarowych i delegacji wielu urzędów, szkół i instytucji Ziemi Gliwickiej i Strzeleckiej. Obecna była także Alicja Reinhard (z domu Flame), córka Henryka Flamego.
Krótkie wystąpienie na temat historii tego miejsca i wydarzeń sprzed 75. lat przedstawił Adam Kondracki z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Oddział w Katowicach, który opowiedział o badaniach historycznych i pracach poszukiwawczych z ostatnich lat na terenie Polany „Hubertus”. Była okazja do rozmów, wspomnień i spotkań.