Odszedł Władysław Macowicz
13 października zmarł Władysław Macowicz, radny Rady Powiatu Gliwickiego I kadencji w latach 1998-2002. Dołączył do swojej żony Maryli, z która przez długie lata pracował w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.

Jeśli potrzebne były jakieś wiadomości z historii regionu, materiały historyczne, dokumentacja do pracy magisterskiej, albo zdjęcia na okolicznościową wystawę, czy to starszy, czy młodszy mieszkaniec Pyskowic i okolic uderzał do pana Władysława Macowicza, który był kopalnią wiedzy o regionie, ale także posiadaczem wielu informacji i dokumentów związanych z jego historią. Ten wieloletni dyrektor pyskowickiego liceum, radny, historyk, ale przeze wszystkim znawca dawnych dziejów był twórcą i autorem wielu poczytnych artykułów i interesujących wystaw m.in. w pyskowickim ratuszu. Był także numizmatykiem i filatelistą.

Władysław Macowicz urodził się 2 stycznia 1930 roku w Gródku Jagiellońskim. Z Ziemią Gliwicką związany jest od 1945 roku, kiedy po wojnie osiedlił się  tu wraz ze swoją rodziną. Edukację kontynuował w gimnazjum, a następnie w Liceum Męskim w Gliwicach, po ukończeniu których podjął studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwszą pracę podjął jako kierownik Szkoły Podstawowej w Kamieńcu, w której uczył kilku przedmiotów, w tym ulubionej historii. W 1962 roku związał się na stałe z Pyskowicami obejmując stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.

Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał m.in. Złotą Odznakę ZNP w 1978 roku, Złoty Krzyż Zasługi w 1975 roku, Medal Komisji Edukacji Narodowej w 1981 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1984 roku, Odznakę Przyjaciela Dziecka w 1979 roku, Odznakę Zasłużony dla Okręgu Katowickiego Polskiego Związku Filatelistów w 1999 roku, Złotą Odznakę Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego w 1975 roku oraz Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego w 2009 roku. Był także laureatem nagrody Bene Meritus przyznawanej przez Radę Powiatu Gliwickiego.

W 1981 roku Minister Oświaty powołał go na stanowisko Inspektora Oświaty i Wychowania w Pyskowicach, a władze miasta rozszerzyły zakres jego działania o kierowanie kulturą i sportem w mieście.
Kiedy w 1985 roku przeszedł na emeryturę, jako człowiek silnie związany z kulturą, mający wysoką świadomość historyczną i bogate zainteresowania, podjął się szeroko pojętej pracy na rzecz lokalnej społeczności, w której mógł nadal wykorzystywać swoje umiejętności. Wielokrotnie obierany był radnym, a w latach 1969-1984 jako radny Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach czynnie działał w Komisji Rozwoju Gospodarczego i Zagospodarowania Przestrzennego, biorąc udział w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących rozwoju całego Regionu Śląskiego. Ponadto był założycielem i przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Pyskowic. Był jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Gliwickiej. Kolekcjoner, pasjonat numizmatyki i filatelistyki silnie związał się z Polskim Związkiem Filatelistów i pełnił tam funkcję członka Zarządu Oddziału Gliwickiego.

Bardzo bogate zainteresowania Władysława Macowicza łączyły się z jego wykształceniem historycznym i działalnością społeczną. W wyniku usilnych starań i wieloletniego zaangażowania nie tylko doprowadził do powstania w 2003 roku tzw. „Muzeum Miejskiego w Pyskowicach” (obecnie Centrum Wystawiennicze), ale także udostępnił swoje zbiory. Czynnie brał udział w organizowaniu wystaw i ekspozycji przedstawiając wystawy tematycznie, rzetelnie przy tym edukując kolejne pokolenia odwiedzające muzeum. Był niezwykle barwną postacią angażującą się w sprawy Pyskowic, powiatu gliwickiego i regionu.

Rodzinie oraz bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.