Jubileusz i nowa hala
Społeczność Szkoły Podstawowej w Kleszczowie (gm. Rudziniec) miała 14 października wielkie święto – jubileusz 70-lecia tej placówki oświatowej, połączony z uroczystym otwarciem nowej hali sportowej. I to wszystko działo się w Dniu Edukacji Narodowej.

Uroczystość otworzył wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut, witając gości, wśród których byli m.in. dyrektor Gliwickiej Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Wojciech Zając, starosta gliwicki Waldemar Dombek, radni Rady Powiatu Gliwickiego – Andrzej Frejno i Józef Kruczek, przewodniczący Rady Gminy Rudziniec – Andrzej Szołtysik, nauczyciele, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za budowę nowej hali.  

Były życzenia i gratulacje dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej, złożone przez wójta. A po nich opowieść o hali sportowej, która jest naprawdę imponująca. To budynek o wymiarach 20 na 50 m, połączony ze szkołą wygodnym łącznikiem. Poza salą o wymiarach 15 na 28 m metrów – z wielofunkcyjnym boiskiem, na którym można grać m.in. w piłkę nożną, halową, koszykówkę i siatkówkę – mieści trybuny, zaplecze, pomieszczenie dla nauczycieli i szatnię. Sala ma bezpieczną i komfortową, syntetyczną nawierzchnię. Także jej otoczenie jest nienaganne, z dużym parkingiem, ławkami i świeżo nasadzonymi drzewami.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 6,4 mln zł, z czego niemal 800 tys. zł pochodziło z ogólnej rezerwy budżetu państwa, a resztę sfinansowała Gmina Rudziniec. Nowy obiekt poświęcił ks. proboszcz Rafał Szamsa.

70-letnią historię szkoły przypomniała jej dyrektorka, Małgorzata Grecka, po czym były jubileuszowe życzenia i gratulacje. Uroczysty moment stanowiło symboliczne przecięcie wstęgi, czego dokonali Małgorzata Grecka, Waldemar Dombek, Wojciech Zając, Krzysztof Obrzut, Andrzej Szołtysik i przedstawicielka uczniów.

Na hali już dziś – poza zajęciami szkolnymi – odbywają treningi m.in. zawodnicy LKS-u Kleszczów i KS Rudziniec. Służy ona też modelarzom i tenisistom stołowym. Dziękował za to m.in. Dariusz Steuer, prezes Śląskiego Związku Tenisa Stołowego – przypominając, że sam przed 26 laty ukończył właśnie Szkołę Podstawową w Kleszczowie.

Uroczystość zakończyło przedstawienie w wykonaniu uczniów. Jak przystało na tę okoliczność, składało się z dwóch części. W pierwszej przypomniana została historia szkoły, a druga była wielkim sportowym pokazem pod hasłem „Olimpiada”. Uczniowie, którzy trenują w wielu klubach różnorodne dyscypliny sportu, zademonstrowali swe umiejętności m.in. w piłce nożnej, judo, gimnastyce artystycznej, jeździe na rowerze i szermierce. Pokazowi przyświecało przesłanie, że w Kleszczowie rosną przyszli olimpijczycy!

- Gratuluję szkole pięknego jubileuszu oraz wspaniałej hali sportowej, w której nie tylko uczniowie mają wspaniałe warunki do ćwiczenia, treningów i uprawiania sportu – mówi starosta Waldemar Dombek.