Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

widok na aleję Przyjaźni fot. M. Buksa

…albo, rzecz jasna, gliwiczankę! „Ławeczka znanych gliwiczan” stanie przy al. Przyjaźni. Jej patronem będzie osoba związana z naszym miastem, która szczególnie zapisała się w jego historii. O tym, kto to będzie, zadecydują mieszkańcy w internetowym głosowaniu.

Akcja jest wspólną inicjatywą Miasta Gliwice, „Nowin Gliwickich” i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej. „Ławeczka znanych gliwiczan” stanie przy alei Przyjaźni. W czwartek 28 października na portalu internetowym „Nowin Gliwickich” (www.nowiny.gliwice.pl) rozpocznie się internetowy plebiscyt, w którym mieszkańcy wybiorą patrona „Ławeczki znanych gliwiczan”. Na listę nazwisk trafiło kilkunastu gliwiczan i gliwiczanek, o których życiu i pracy warto pamiętać. Głosowanie potrwa do 29 listopada.

Wśród propozycji osobistości, które zostaną poddane pod głosowanie internautów, są: John Baildon, Theodor Erdmann Kalide, Wilhelm von Blandowski, Salomon Lubowski, Oskar Troplowitz, Hugo Scobel, Karl Schabik, Horst Bienek, Tadeusz Teodorowicz Todorowski, Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński, Arthur Kochmann, Mieczysław Chorąży, Jadwiga Markowa i Wanda Polańska. Z ich życiorysami można zapoznać się między innymi na portalu internetowym organizatora głosowania – „Nowin Gliwickich”.

„Ławeczka znanych gliwiczan” to cenna inicjatywa, ponieważ w sposób nieszablonowy, odmienny od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, pozwoli uczcić pamięć osoby związanej z naszym miastem. Zamiast pomnika powstanie miejsce odpoczynku, skłaniające być może również do chwili przemyśleń. W centrum miasta, w otoczeniu zieleni, pod koronami drzew. Co ważne, o tym, jaka postać powinna być w ten sposób upamiętniona, zdecydują gliwiczanie, dlatego gorąco zachęcam do głosowania w plebiscycie organizowanym przez „Nowiny Gliwickie” – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.