Regały magazynowe - jak wybrać odpowiednie?

Kiedy myślimy o budowie czy rozszerzeniu magazynu, istotne jest odpowiednie jego zaplanowanie. Regały magazynowe, których użyjemy do składowania naszych produktów mają bardzo duże znaczenie w tym procesie. Wybierając odpowiednie regały magazynowe, możemy zmieścić więcej produktów, ułatwić transport oraz ich przepływ w magazynie. Właściwe dobranie regałów ma kluczowy wpływ na wydajność działania całego magazynu.  

Regały magazynowe - jaki rodzaj Ci się przyda

Na początek musimy wiedzieć, jakie rodzaje towarów nasze regały magazynowe będą przechowywać. Dzielimy je głównie na regały półkowe, regały paletowe, wspornikowe, wjezdne czy przesuwne. Każdy z tych rodzajów regałów magazynowych ma swoje zalety i wady w określonych przypadkach. Jest też podział na regały dynamiczne i statyczne. Już na etapie organizacji magazynu, warto wziąć pod uwagę produkty, które składujemy obecnie oraz mogą być składowane w przyszłości. Dzięki temu, możemy dobrać regały magazynowe których maksymalne obciążenie składowanych ładunków pozwoli na rozbudowę w przyszłości. Duża wytrzymałość to podstawa bezpiecznego składowania towarów. Omówimy poniżej trzy najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych:

  • Regały magazynowe paletowe - to najczęstszy wybór jeśli składowanie towarów odbywa się na paletach i potrzebujesz elastyczności i łatwej obsługi
  • Regały magazynowe półkowe - sprawdzą się wszędzie tam, gdzie składowane są drobne produkty, różnego rodzaju i rozmiaru, jak również duże ładunki o różnych wymiarach składowane luzem
  • Regały wjezdne - pozwalają na jeszcze lepsze wykorzystanie powierzchni magazynu poprzez eliminację korytarzy pomiędzy regałami, a wózek widłowy może dosłownie wjechać do danego regału i pobrać ładunek 

Regały magazynowe - na co zwrócić uwagę?

Kiedy już wiemy, jakie regały magazynowe mamy do dyspozycji, zwróćmy uwagę na dobór odpowiednich parametrów regału. Najważniejsze to rozmiary belki, ramy, obciążenie na paletę, nośność pary belek. Ważna jest też wysoka jakość i solidne wykonania, ponieważ bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo pracowników i towarów. Oczywiście w tym przypadku regały metalowe to podstawa. Rzeczy, które trzeba też wziąć pod uwagę to takie aspekty jak wytrzymała konstrukcja regałów metalowych, materiały z jakiego są wykonane regały oraz półki i akcesoria oraz możliwość rozbudowy. 

W magazynie, który mamy często zapominamy o tym żeby zagospodarować całą kubaturę budynku. Do tego służą podesty magazynowe. Wtedy regały magazynowe są umieszczone na podestach, których może być kilka pięter. Dzięki temu otrzymujemy dodatkowe piętra do składowania ładunków, a nasze regały metalowe posiadają jeszcze bardziej szerokie zastosowanie. Są to konstrukcje, które mają na tyle dużą wytrzymałość, że nie musimy się obawiać o składowanie dużej ilości ładunków.

Wybierając dostawcę czy producenta regałów magazynowych warto wybrać takiego, który oferuje również usługi serwisowe. Tacy dostawcy wykonują regularne przeglądy regałów metalowych magazynowych. Dzięki temu w przypadku wystąpienia uszkodzenia są w stanie szybko je naprawić. Pamiętajmy też, że regały magazynowe muszą spełniać określony normy bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest przeprowadzenie stosownych obliczeń i kalkulacji odnośnie składowania towarów, które mają się znaleźć na metalowych regałach, aby nie przekroczyć maksymalnego obciążenia. 

Wiedząc już jaki typ produktów będziemy składować, należy zadbać o wybór regałów, które ułatwią szybki dostęp do składowanych towarów. Uwzględnijmy tutaj terminy ważności czy rotację tych produktów. Odpowiednie ułożenie asortymentu na regałach magazynowych ułatwia późniejszą inwentaryzację i pracę. Możemy też wykorzystać wysokość naszego magazynu do maksimum poprzez regały wysokiego składowania. 

Regały metalowe na wymiar - optymalne składowanie towarów

Decydując się na zakup regałów magazynowych nie jesteśmy ograniczeni tylko do np. 10 modeli. Regał magazynowy dopasowane pod wymiar to duże ułatwienie kiedy wiemy jaką powierzchnią dysponujemy.  Metalowe regały da się dostosować pod konkretny magazyn, dlatego doświadczony dostawca regałów przed zakupem może doradzić Ci jak najoptymalniej dobrać regały do Twojego magazynu. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę takie czynnik jak wymiary magazynu, jego układ, jakie towary składujemy oraz jak będziemy je obsługiwać.

Przykładowo kiedy mamy do składowania bardzo długie ładunki dłużycowe to przydadzą się regały wspornikowe. Natomiast kiedy mamy do czynienia z produktami o dużej rotacji i krótkim terminem przydatności, może lepiej będzie zainwestować w regały przepływowe. Bez względu na to w jakiej branży działasz, do każdej z nich da się znaleźć odpowiedni rodzaj metalowych regałów magazynowych.