Farba fasadowa — najważniejsze informacje

Malowanie elewacji domu nie tylko odświeży kolor, zniweluje zabrudzenia, ale nada mu również nowego charakteru. Nie wszystkie farby nadają się do malowania zewnętrznych ścian budynku. Przede wszystkim musi to być farba trwała, aby wytrzymała różne zjawiska atmosferyczne — deszcz, śnieg, grad, mróz, gorąc i nie utraciła swojego koloru, ani nie popękała. W naszym sklepie kupisz specjalne fasadowe, które są najlepszej jakości.

Czym charakteryzuje się farba fasadowa?

Farby fasadowe (elewacyjne) służą nie tylko do zmiany koloru – ich główną funkcją jest ochrona ścian budynku. Ważne, aby dopasować idealnie farbę do rodzaju podłoża.

Idealne farby fasadowe znajdziesz tutaj: https://www.pigmentologia.pl/farby-fasadowe

Bez względu na wybrany kolor, farba fasadowa musi przede wszystkim spełnić szereg wymagań. Farby elewacyjne charakteryzują się dobrym kryciem, są odporne na działanie pleśni, glonów i innych drobnoustrojów. Farby elewacyjne cechują się również niską wodochłonnością.

Jak malować farbą fasadową?

Każde podłoże jest inne, dlatego warto dokładnie "zbadać" podłoże przed przystąpieniem do malowania. Istnieją podłoża porowate i zwarte, organiczne i nieorganiczne, a także stare i nowe. Z pewnością zależy nam, aby farba służyła na długie lata, dlatego jest to bardzo ważne, aby podłoże było odpowiednio przygotowane.

Podłoże powinno być przede wszystkim czyste, odpylone, pozbawione pleśni. Gdy już podłoże jest gotowe malowanie, powinnyśmy zacząć od góry do dołu. Ważne jest, aby nie malować, gdy na dworze pada deszcz lub jest bardzo zimno. Za pomocą wałka należy nałożyć farbę fasadową na elewację.

Co robić w obecności pleśni?

Malowanie nie zabije pleśni, dlatego koniecznie należy ją usunąć przed położeniem farby. Można do tego użyć gotowych preparatów lub spróbować metody domowej.

W tym celu zmieszaj 3/4 szklanki octu z 1/4 szklanki wody. Taką mieszaninę przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Załóż ochronną maskę, gdyż zarodniki pleśni mogą unosić się w powietrzu i powodować uszkodzenie płuc i alergię. Miejsce zajęte pleśniom należy najpierw zmoczyć wodą. Spryskaj obficie preparatem miejsce zajęte pleśnią. Pozostaw do następnego dnia. Zmyj pleśń. Jeśli jest jej dużo, można użyć do tego szlaucha ogrodowego.

Do czego są przeznaczone farby fasadowe?

Przeznaczone są do malowania tynków akrylowych, płyt włóknocementowych, cegieł oraz powierzchni z betonu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że bardzo dobrze przylegają do podłoża. Do tego charakteryzują się niskim współczynnikiem przepuszczania pary wodnej.