Mija miesiąc od wybuchu wojny na Ukrainie. Gliwice błyskawicznie odpowiedziały na potrzeby uchodźców przybywających do naszego miasta. Samorząd, miejskie służby, organizacje pozarządowe i wielu ludzi dobrej woli wspólnie działa na rzecz Ukrainy – tak, aby uchodźcy otrzymali po przyjeździe do Gliwic potrzebną pomoc.
To były bardzo pracowite cztery tygodnie w Gliwicach. Skala zaangażowania samorządu, służb miejskich, organizacji pozarządowych i niestrudzonych wolontariuszy jest ogromna. Każdego dnia nasze miasto pokazuje solidarność z obywatelami Ukrainy. W Urzędzie Miejskim w Gliwicach wydawane są niezbędne dla uchodźców numery PESEL, które pozwalają na korzystanie z procedur pomocowych czy bezpłatnej opieki zdrowotnej. Setki osób dziennie obsługują dwa miejskie punkty pomocowe – przy ul. Studziennej 6 (Miejski Punkt Pomocy Ukrainie koordynowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych, poniedziałek – sobota, godz. 9.00–20.00, tel.: +48 32/444-22-22) i na dworcu kolejowym (punkt działa przez całą dobę i jest koordynowany przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży).
Miejski Punkt Pomocy Ukrainie zajmuje się m.in. kierowaniem uchodźców do miejsc, w których mogą przenocować.
Po godzinach pracy Punktu zajmuje się tym Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Gliwice (całodobowy tel. 32/231-98-76), które ściśle współpracuje z policją i strażą miejską. Po otrzymaniu zgłoszenia weryfikowane są dostępne miejsca noclegowe, a obywatele Ukrainy są przewożeni do jednego z nich. Otrzymują miejsce do spania i niezbędne przedmioty, by odświeżyć się po podróży (szczoteczkę do zębów, ręcznik itp.).
Poza prywatnymi lokalami udostępnionymi przez mieszkańców w Gliwickiej Bazie Wsparcia (każdy może zgłosić gotowość do przyjęcia pod swój dach Ukraińców poprzez formularz na stronie decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparcia), kilkaset miejsc przygotowało miasto. Do dyspozycji Ukraińców są: Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek” oraz Internat Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu (64 miejsca), Dom Pomocy Społecznej „Nasz Dom” na Sikorniku (12 miejsc przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami), hostel Malinowski City w Łabędach (130 miejsc), Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 na Trynku (70 miejsc), hala Młodzieżowego Domu Kultury w Śródmieściu (miejsca dla 50 osób) i Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sośnicy (15 miejsc). Trwają także prace w dawnej siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szobiszowicach, w której planowane jest uruchomienie kolejnych 100–130 miejsc do spania. Punkty noclegowe wyposażyli wspólnie gliwicki samorząd i prywatni darczyńcy. Zadbano także o najmłodszych przybyszy z Ukrainy, dla których przygotowano kąciki do zabawy.
Do wszystkich miejsc noclegowych codziennie są dostarczane posiłki. Na miejscu stale obecni są także pracownicy, którzy dbają o bezpieczeństwo uchodźców i reagują na ich potrzeby – organizują m.in. pomoc medyczną i psychologiczną.
Potrzeby uchodźców zabezpiecza miejska zbiórka darów, która jest prowadzona w Arenie Gliwice. Ze wsparcia rzeczowego korzystają uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego.
Dzieci i młodzież są przyjmowane do gliwickich przedszkoli (ponad 100 dzieci) i szkół (przeszło 500 uczniów). W dwóch placówkach – Szkole Podstawowej z oddziałami dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich przy ul. Jasnogórskiej i Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 przy ul. Lipowej – uruchomiono specjalne punkty konsultacyjne dla obywateli Ukrainy, którzy chcą poznać polski system edukacji. Ponadto w ZSP nr 12 są prowadzone kursy języka polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy, a 21 marca ruszyły także trzy oddziały przygotowawcze dla uczniów.
Z myślą o dorosłych Ukraińcach, którzy przyjeżdżają do Gliwic i chcą tutaj znaleźć zatrudnienie, a także pracodawcach, którzy w swoich szeregach chętnie powitają pracowników z Ukrainy, w Powiatowym Urzędzie Pracy (pl. Inwalidów Wojennych 12, poniedziałek – piątek, godz. 8.00–15.00) działa punkt konsultacyjno-informacyjny. Pracują w nim osoby mówiące w języku polskim i ukraińskim.
– W Gliwicach organizujemy pomoc dla Ukraińców w sposób przemyślany. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wojna na Ukrainie to sytuacja dramatyczna i trudno w tym momencie ocenić, jak długo obywatele tego kraju będą potrzebować naszej pomocy. Dlatego działamy długoterminowo – zapewniamy Ukraińcom nie tylko nocleg, wyżywienie i załatwiamy sprawy urzędowe, ale także organizujemy dla dzieci opiekę w przedszkolach i naukę w szkołach. Dla dorosłych Ukraińców budujemy bazę ofert pracy, tak aby mogli szybko „stanąć na własnych nogach”. Z doświadczenia wiemy, że obywatele Ukrainy szybko aklimatyzują się w Gliwicach, ponieważ już przed wojną wielu z nich tutaj mieszkało i pracowało. W całej tej trudnej sytuacji pamiętamy także o naszych mieszkańcach. Bardzo ważne jest, żeby gliwiczanie w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia związane z dodatkowymi zadaniami realizowanymi przez samorząd w związku z sytuacją na Ukrainie, a sprawy mieszkańców nadal były załatwiane szybko i profesjonalnie. Dzięki zaangażowaniu urzędników, pracowników miejskich służb i organizacji pozarządowych, a także wielu wspaniałych wolontariuszy, Gliwice stają na wysokości zadania i zdają ten trudny egzamin – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.