Jakie pasze dla zwierząt wybrać?

Odpowiednia pasza powinna zawierać maksymalnie zbilansowaną dawkę wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Producenci proponują różne ich rodzaje dopasowane zarówno do wieku, jak i gatunku. Które z nich warto wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy.

  1. Jaką paszę wybrać dla drobiu?

Najpopularniejszym pasze dla drobiu są te, które bezpośrednio wpływają na większą nośność jajek. Specjalna receptura w skład której wchodzą różnorakie warzywa, w tym marchew, kukurydza i pestki dyni, pozwala zachować kury w pełnym zdrowiu. Wpływa także bezpośrednio na lepszą jakość jajek oraz mięsa.

Obecnie produkowane pasze są przygotowane pod kompleksowe żywienie drobiu. Znajdują się tam wszystkie niezbędne witaminy, mikro oraz makroelementy, które wpływają na lepszą jakość jajek, między innymi wzmacniając strukturę skorupki. Natomiast dodatki w postaci aminokwasów powodują, że kury noszą częściej, natomiast same jajka są nieco większe. W składzie dobrej paszy znajdziemy także dodatki wpływające uspokajająco na drób – ograniczają one dziobanie i walki między zwierzętami. Może to stanowić szczególny problem zwłaszcza w przypadku indyków.

  1. Jaką paszę wybrać dla bydła?

W żywieniu bydła dużą rolę odgrywa zwłaszcza różnorodność i okresowa zmiana jadłospisu. W przypadku hodowli krów mlecznych należy zwrócić uwagę na wartość energetyczną pokarmu. W dobrej paszy większą część powinny stanowić ziarna zbóż jako najlepsze źródło energii. Jeśli hodowla bydła nastawiona jest na mięso to oprócz wysokoenergetycznych posiłków należy włączyć do jadłospisu także specjalne zestawy witamin i minerałów.

  1. Jaką paszę wybrać dla trzody chlewnej?

Najefektywniejszym i zarazem najprostszym sposobem żywienia trzody chlewnej jest korzystanie z gotowych mieszanek suchych pasz. Są one przygotowane pod kątem określonego wieku zwierzęcia i przystosowane także do okresu rozrodczego w przypadku loch. W nieco mniejszym stopniu stosuje się paszę mokrą. Stanowi ona uzupełnienie posiłków i zwykle wytwarzana jest indywidualnie w gospodarstwie. Alternatywnie do jadłospisu trzody chlewnej można włączyć specjalne koncentraty, które zawierają dużą dawkę witamin, minerałów i aminokwasów. Zaleca się ich stosowanie zwłaszcza w przypadku żywienia loch.

Warto także zaopatrzyć się w specjalną, zdrowotną mieszankę witamin, którą można stosować praktycznie dla wszystkich zwierząt hodowlanych. Poprawia ona kondycję prosiąt, tuczników, ale także bydła i drobiu. Należy ją stosować jako uzupełnienie podawanej paszy.

Wszystko to znajdziesz w sklepie rolniczym Agrido