Gliwiccy policjanci co roku przygotowują młodych ludzi do bezpiecznego kierowania rowerem. Zdanie egzaminu na kartę rowerową jest dowodem zdobycia umiejętności teoretycznych i praktycznych, pozwalających na samodzielne poruszanie się drogami publicznymi. W ostatnich tygodniach funkcjonariusze drogówki przeprowadzili w szkołach wiele pogadanek i egzaminów, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży od 10. roku życia.


Przypomnijmy: każdy młody człowiek między 10. a 18. rokiem życia, który chce samodzielnie poruszać się rowerem po drogach publicznych, powinien mieć odpowiednie uprawnienia w postaci karty rowerowej. Na zdjęciach aspirant Szymon Kołodziej, który udał się do podstawówki w miejscowości Chechło, w której egzaminował przyszłych pełnoprawnych cyklistów.

Młodzi ludzie, którzy właśnie zdali egzamin, wiedzą doskonale, jak powinno wyglądać prawidowe wyposażenie jednośladu oraz jakie przepisy obowiązują w czasie korzystania z tego środka lokomocji. Jednak, jak się okazuje, to dorośli rowerzyści mają luki w wiedzy o prawnych aspektach przemieszczania się po drogach.
Przypominamy, że zabroniona jest, na przykład, jazda ulicą, gdy obok wybudowano ścieżkę rowerową czy przejeżdżanie po przejściach dla pieszych.

Przypomnijmy sobie znaczenie znaków drogowych, np. jak zachować się, gdy widzimy „stop”, pamiętajmy też, że bez względu na to, czy wybieramy się w dłuższą trasę, czy w drogę do pracy, nasz rower musi zapewniać maksimum bezpieczeństwa w ruchu. Kluczem jest sprawność pojazdu i właściwe jego wyposażenie. Dlatego, kupując jednoślad, zwróćmy uwagę, czy posiada wszystkie elementy obowiązkowego wyposażenia. Popularne rowery górskie, które kupujemy najchętniej, nie zawsze dysponują akcesoriami spełniającymi warunki techniczne, określone w Rozporządzeniu Ministra w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie dokładnie określa elementy obowiązkowego wyposażenia jednośladów dopuszczonych
do ruchu drogowego.

Sprawdź, czy twój rower posiada następujące akcesoria, zapewniające bezpieczeństwo w ruchu ulicznym:
⁃ co najmniej jeden sprawny hamulec,
⁃ dzwonek o nieprzeraźliwym dźwięku,
⁃ co najmniej jedno ciągłe lub migające światło przednie o barwie białej lub żółtej,
⁃ co najmniej jedno światło pozycyjne z tyłu o barwie czerwonej i kształcie innym niż trójkąt,
⁃ co najmniej jedno światło odblaskowe z tyłu,

Rzecz jasna, jeśli chcesz zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa i komfortu, możesz sięgnąć po dodatkowe elementy wyposażenia: osłonę łańcucha, błotniki czy bagażnik. Ponadto warto zaopatrzyć się w dopasowany kask rowerowy, który podczas wypadku zdecydowanie zmniejszy ryzyko urazu głowy.