występo dyplomantów aństwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach fot. mat. pras. PPSZW-B w Gliwicach

Za młodymi artystami Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach ważne wydarzenie – pokaz spektaklu dyplomowego „Kandydatki na żonę” według jednoaktowej komedii Andrzeja Dembończyka. 21 czerwca na scenie Teatru Miejskiego dyplomanci pokazali pełnię talentu w scenach przeplatanych śpiewem i tańcem. Za adaptację i reżyserię sztuki odpowiadał Jerzy Gościński.

„Kandydatki na żonę” to zabawna opowieść o kawalerze Wiktorze, który podczas corocznych wakacji spędzanych u ciotki Zofii i wuja Zenona zostaje postawiony przed faktem dokonanym – zaaranżowanym przez wujostwo castingiem potencjalnych żon. Czy panny na wydaniu przypadną do gustu Wiktorowi? Czy znajdzie się wśród nich kandydatka na żonę?... Martyna Czich, Kamil Hofman, Wiktoria Koryciak, Anna Kruk, Tymoteusz Łydek, Natalia Mikołasek, Oliwia Pajonk, Radosław Rochmiński, Filip Zaród i Julia Zemka – tegoroczni dyplomanci Studium – tchnęli w kreowane postacie duszę i pełnię energii, prezentując paletę swoich umiejętności.

Nasi młodzi artyści wykazali się dużym talentem i dojrzałością artystyczną, uwydatniając walory aktorskie, wokalne i taneczne – podkreśla Jacek Nowosielski, dyrektor Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Po zakończeniu spektaklu brawa nie miały końca. Na życzenie publiczności artyści zaśpiewali piosenkę ,,Rodzina” z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.

Gliwicka kuźnia talentów

Państwowe Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe powstało blisko 40 lat temu – zaczęło działać w roku szkolnym 1983/1984 dla potrzeb ówczesnej Operetki Śląskiej w Gliwicach. Szkoła mieści się w gmachu Teatru Miejskiego w Gliwicach. Jej organem prowadzącym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nadzorującym – Centrum Edukacji Artystycznej.

Nauka w Studium jest bezpłatna i trwa 6 semestrów. Absolwenci otrzymują państwowy dyplom z tytułem „aktor scen muzycznych”. Wiele talentów zasila później składy oper i teatrów muzycznych, zespołów ludowych i estradowych oraz formacji tanecznych w Polsce i za granicą, m.in. Opery Śląskiej w Bytomiu, Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Miejskiego w Gliwicach, Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, Teatru Zagłębia w Sosnowcu czy zespołów ludowych „Mazowsze” i „Śląsk”.

O miejscu, w którym spełniają się artystyczne marzenia, można przeczytać więcej na stronie internetowej studiumwb.pl