Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny

Wkłady kominkowe to jeden z najważniejszych elementów każdego domowego paleniska. Najczęściej są one żeliwne lub stalowe. Odpowiadają za efektywne odprowadzanie ciepła i dymu oraz zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Wyposażone są najczęściej w przeszklone drzwi. Dlaczego warto zdecydować się na model wykonany z żeliwa? Jakie są jego zalety? Podpowiadamy.

Dlaczego warto wybrać żeliwny wkład do kominków?

Żeliwne wkłady kominkowe charakteryzują się niejednorodną powierzchnią, nieco chropowatą i nierówną. Nie jest to jednak wada, ponieważ każdy taki produkt wywołuje unikatowe i oryginalne wrażenie. Świetnie wkomponowuje się zwłaszcza we wnętrza urządzone w tradycyjnym stylu. Dlatego doskonale prezentuje się zwłaszcza we pomieszczeniach rustykalnych. Żeliwny wkład długo się nagrzewa, ale także przez dłuższy czas utrzymuje ciepło. Świetnie więc nada się do miejsc w których oprócz walorów estetycznych liczy się efektywne nagrzewanie pomieszczeń.

Nie oznacza to jednak, że stalowe wkłady pod względem grzewczym są dużo gorsze. Modele w których zamontowano tak zwany płaszcz wodny są w stanie dłużej oddawać ciepło. Jednak ich wadą jest wysoka cena. Nic więc dziwnego, że żeliwne produkty cieszą się znacznie większą popularnością, ponieważ koszt ich wytworzenia jest zdecydowanie niższy. Wykonuje się je z gotowych odlewów, które następnie składa się w jedną całość. Natomiast stalowe wkłady wymagają dużo więcej pracy, ponieważ wymagane jest stworzenie precyzyjnych i szczelnych spawów.

Na co zwrócić uwagę wybierając wkład żeliwny do kominka?

Wybierając wkład żeliwny do kominka należy zwrócić uwagę zwłaszcza na jego unikatowy styl. Powinien on wpasowywać się do konkretnego pomieszczenia. Warto wiedzieć, że w przypadku żeliwnych modeli wkładów zwykle nie ma możliwości zamówienia nietypowych kształtów. Są one odlewane według na dostępnych formach, więc ich wybór ograniczony jest tylko do określonych rodzajów stylów zdobień. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest urządzenie pomieszczenia w taki sposób, aby w pełni komponował się z konkretnym wkładem.

Należy także zwrócić uwagę na rodzaj zalecanego do niego paliwa oraz maksymalny czas pracy bez konieczności uzupełniania opału. Im jest on dłuższy tym lepiej jest w stanie utrzymać żar. Wartość ta może wynosić nawet do 12 godzin. Warto jednak z pewną rezerwą traktować informacje podawane przez producentów, ponieważ dużo zależy od rodzaju stosowanego opału. Ostatnią kwestią jest sposób otwierania drzwiczek. Powinny otwierać się w taki sposób, aby móc z łatwością uzupełniać drewno w palenisku.