Okucia meblowe - co to jest i jak wybrać

Okucia meblowe to jedne z najważniejszych elementów nowoczesnych mebli. W ich skład wchodzą między innymi prowadnice, uchwyty i zawiasy. Wysoka jakość tych elementów pozwala na wygodne i bezawaryjne użytkowanie szafek, półek i innych drewnianych sprzętów wyposażenia domu. Co warto o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Co to są okucia meblowe?

Okucia meblowe to solidne elementy, które znajdziemy w praktycznie każdych meblach. Są to między innymi różnego rodzaju uchwyty i klamki, zawieszki do regałów, pręty do szaf, prowadnice do szuflad, zawiasy do szafek, a także narożniki i złącza dzięki którym drewniane płyty są ze sobą sztywno i trwale połączone. Część z tych elementów nie jest widoczna gołym okiem, ale spełnia kluczową rolę w bezpieczeństwie użytkowania mebla i wpływa na jego funkcjonalność.

Na co zwrócić uwagę wybierając okucia meblowe?

Producenci okuć meblowych tworzą interesujące rozwiązania, które poprawiają wytrzymałość elementów drewnianych, poprawiają estetykę mebla, a także jego użyteczność. Wybór więc konkretnego produktu nie jest łatwy i w głównej mierze zależy od możliwości finansowych i własnych potrzeb. Ekonomiczne i tanie rozwiązania są wciąż solidne i stanowią dobry wybór dla osób, które nie mają sprecyzowanych oczekiwań co do konkretnej funkcjonalności i użyteczności mebli. Widać to dobrze na przykładzie nowoczesnych elementów takich jak na przykład prowadnica z funkcją cichego domykania. W przypadku mebla rzadko użytkowanego lub umiejscowionego w spiżarce może być to zupełnie niepotrzebny dodatek. Natomiast w sypialni będzie on bardzo przydatny i zwiększy wygodę codziennego sięgania po ubrania.

Wybierając okucia meblowe należy zwrócić uwagę zwłaszcza na materiał z którego są one wykonane. Definiuje on ich jakość oraz wytrzymałość, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej wybierać te wykonane ze stali lub mosiądzu. Niektóre z nich zawierają także domieszki innych surowców. Bardzo popularne jest łączenie solidnych materiałów z lekkimi tworzywami sztucznymi takimi jak na przykład guma lub plastik. Dzięki czemu poszczególne elementy zyskują na funkcjonalności, przy zachowaniu maksimum wytrzymałości.

Dla wielu osób niebagatelne znaczenie ma styl, a więc zewnętrzny wygląd okuć meblowych. Zwłaszcza w przypadku wyboru elementów, które są widoczne, a więc klamek, ewentualnie ozdobnych zawiasów. Warto wybierać te, które są spójne pod względem kolorystyki oraz struktury. Powinny wpasowywać się naturalnie w kontury mebli.