Czym kierować się podczas wyposażania laboratorium (Meble laboratoryjne)

Każde laboratorium musi posiadać profesjonalny zestaw mebli. Takie wyposażenie powinno być indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnej placówki, więc nie ma miejsca na korzystanie z uniwersalnych rozwiązań. O czym należy pamiętać planując jego urządzanie? Na które produkty zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Z jakiego materiału meble do laboratorium?

Laboratorium to miejsce w którym nie sposób uniknąć oparów chemicznych. Dlatego do takich pomieszczeń najczęstszym wyborem są meble laboratoryjne wykonane ze stali nierdzewnej. Znajdują one zastosowanie w szerokiej gamie branż, między innymi w gastronomii. Ich zaletą jest przede wszystkim odporność na korozję. Sprawdzają się więc doskonale w środowisku w którym istnieje ryzyko kontaktu z różnego rodzaju roztworami chemicznymi, w tym substancjami łatwopalnymi i żrącymi. Za ich wyborem przemawia także łatwość utrzymania ich w czystości. Zachowują swój naturalny wygląd niezależnie od intensywności użytkowania oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Niektóre strefy w laboratorium wymagają zachowania maksimum czystości i sterylności. Do takich miejsc potrzebne są specjalne rodzaje mebli. Wykonywane są one nie tylko z popularnej stali nierdzewnej, ale również z litej ceramiki technicznej oraz różnego rodzaju żywic fenolowych. Stosuje się także specjalny rodzaj szkła odpornego na uszkodzenia. Takie meble zostały także zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić ich regularne mycie oraz dezynfekcję. Najczęściej przygotowuje się je na specjalne zamówienia.

Jakie rodzaje mebli wybrać wyposażając laboratorium?

Głównym wyposażeniem praktycznie każdej takiej placówki są stoły laboratoryjne. Praca przy nich może odbywać się w pozycji stojącej lub siedzącej. W tym drugim przypadku przydają się siedziska obrotowe na kółkach. Muszą oferować pełną swobodę ruchów, więc zwykle nie są wyposażone w oparcia. Znajdują się w nich specjalne podkładki, które zapobiegają przypadkowemu przesuwaniu się krzesła. Stoły laboratoryjne zaprojektowane są w taki sposób, aby umożliwić łatwe podłączenie do nich instalacji elektrycznej, gazowej lub z bieżącą wodą.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór szaf do laboratorium. Zwykle służą one do przechowywania różnego rodzaju substancji, a także sprzętu oraz naczyń, które są konieczne do przeprowadzania eksperymentów oraz badań. Większość takich mebli wyposażona jest w otwory umożliwiające wymianę powietrza, a te większe modele mają możliwość podłączenia do systemu wentylacyjnego. Dzięki temu ograniczają ryzyko niekontrolowanego wycieku chemikaliów.