Pierwsze zabawki dla niemowlaka

Mądrze dobrane zabawki dla niemowlaka wspierają jego naturalny rozwój, angażują jego uwagę oraz otwierają jego umysł na niezwykły świat dźwięków i kolorów. Nie powinny być więc zbyt rozbudowane i skomplikowane. Muszą przede wszystkim skupiać jego uwagę. Które z nich będą najlepszym wyborem? Podpowiadamy.

Jakie zabawki kupić dla noworodka?

Warto wybierać zabawki dla noworodka, które są proste w budowie, a więc nie posiadają ruchomych części i są po prostu lekkie. Małe dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia skupia swoją uwagę na ciekawych barwach, z czasem będzie też nasłuchiwać dźwięków. Dlatego też doskonałym pomysłem może być zwykły balonik w konkretnym kolorze, na przykład zielni lub bieli. Uspokaja i noworodek może z łatwością na nim skupić swoją uwagę. Na dalszym etapie rozwoju dziecka, ciekawym pomysłem może być także balon z podobizną jednego z rodziców. Maluch może mieć wrażenie, że ktoś przy nim czuwa, więc jest po prostu spokojniejszy.

Przytulanka dla niemowlaka to zabawka, która w doskonały sposób przyczyna się do lepszego rozwoju dziecka. Uczy go tego w jaki sposób okazywać własne emocje. Dzięki przytulaniu zaczyna rozumieć to jak ważna jest czułość oraz bliskość drugiej osoby. Noworodek staje się spokojniejszy, łatwiej zasypia oraz czuje się bezpieczniej, nawet jeśli w pobliżu jego łóżeczka nie ma żadnego z rodziców.

Ciekawą propozycją są także różnego rodzaju zabawki, które wydają dźwięki. Najczęściej niegłośny szum, który działa wyjątkowo uspokajająco. Może go wytwarzać niewielkich rozmiarów maskotka do przytulania lub funkcjonalna lampka nocna na baterie, którą można zawiesić nad łóżeczkiem. Badania naukowców wykazały, że niewielki szum relaksuje, a następnie sprzyja szybszemu zasypianiu małych dzieci. Nic więc dziwnego, że producenci zabawek prześcigają się w pomysłach jak stworzyć zabawkę, która w wyjątkowy sposób oddaje naturalne odgłosy pochodzące z natury. Można więc znaleźć produkty, które w wyjątkowy sposób oddają na przykład szum morza, wiatru lub płynącego strumienia.

Kiedy warto kupić pierwsze zabawki dla noworodka?

W dwóch pierwszych tygodniach po urodzeniu noworodek przez większość czasu przesypia. Należy przez ten czas zminimalizować ilość bodźców, które do niego docierają. Najlepiej ograniczając umieszczanie w jego łóżeczku różnych ozdób i dekoracji. Po około 14 dniach zaczyna interesować się światem, który go otacza. Jest to dobry moment, aby rodzice zaangażowali się w zabawę z dzieckiem, stopniowo wprowadzając zabawki absorbujące jego uwagę.