Dlaczego warto dekarbonizować wodę

Z wody korzysta każdy z nas – jest niezbędna do życia i to z niej składają się wszystkie organizmy żywe. Aby była w pełni bezpieczna do spożywania, niekiedy należy poddać ją procesom oczyszczającym. Jednym z tych, które wpływają na jakość cieczy, jest dekarbonizacja. Na czym ona dokładnie polega i dlaczego warto ją wykonywać?

Dekarbonizacja wody – co to jest?

Dekarbonizacja wody jest procesem, który ma na celu zmiękczenie wody. Co to właściwie oznacza? Polega na usuwaniu z cieczy twardości węglanowej, czyli tej powodowanej obecnością magnezu i wapnia. Gdy woda jest twarda, pozostawia osad na naczyniach czy rurach, dlatego wykonywanie dekarbonizacji jest jak najbardziej zasadne. Dekarbonizacja znajduje zastosowanie zarówno w wielkich zakładach, jak i gospodarstwach domowych.

Jak wygląda proces dekarbonizacji wody?

Proces dekarbonizacji można nazwać także procesem uzdatniania wody. Jednym ze sposobów na redukcję twardości wody jest metoda termiczna. Przeprowadza się ją poprzez podgrzewanie do temperatury wrzenia. Czas trwania procedury ustala się w zależności od nasilenia twardości węglanowej. Bardziej zaawansowane metody wykorzystują związki chemiczne, takie jak np. kwasy. Takie procesy stosuje się zwykle, gdy woda ma pełnić określone funkcje przemysłowe (np. wody chłodniczej).

Zalety dekarbonizacji wody

Woda po dekarbonizacji ma bardzo wiele zastosowań, dlatego proces ten zdecydowanie warto wykonywać. Dzięki niemu ciecz nadaje się m.in. do wydobywania idealnego aromatu kawy czy tworzenia piwa. Aby kawa była udana (co wie każda osoba pracująca w kawiarniach czy gastronomii), woda musi mieć odpowiednią miękkość. Oznacza to, że powinna zawierać określone ilości wapnia i magnezu. Kiedy jest ich zbyt dużo, to nie dość, że kawa nie smakuje dobrze, to jeszcze na ekspresie tworzy się szkodliwy osad.

Osad ten nazywa się kamieniem kotłowym. Często spotyka się go w czajnikach, bo podczas podgrzewania wody (tak jak w przypadku jednej z metod dekarbonizacji) związki odpowiadające za twardość wody opuszczają ją i osadzają się na powierzchni naczynia. W trakcie dekarbonizacji cieczy ulega ona nie tylko zmiękczeniu, ale także oczyszczeniu z innych mogących osłabiać jej jakość cząsteczek. Procedura pozwala na uruchomienie m.in. lokali gastronomicznych, w których woda musi spełniać pewne normy i nie może być zbyt twarda. Ponadto dzięki zapobieganiu powstawania osadu, dba się również o sprzęty i rury, przez które przepływa woda.