Oświetlenie sklepowe – dlaczego ma ono ogromne znaczenie w Twoim sklepie

Oświetlenie potrafi zmienić każde wnętrze nie do poznania, w tym także optycznie je powiększyć albo sprawić, że w danym pokoju chce się spędzać więcej czasu. Tak samo istotne jest oświetlenie, które ma wpływ na wygląd sprzedawanych produktów, ich ocenę przez klienta czy ogólne zainteresowanie wejściem do pawilonu. Sprawdź więc, jak dobrze oświetlić sklep.

Rodzaj sklepu a barwa oświetlenia

Barwa oświetlenia w sklepach jest jednym z wielu czynników wpływających na sprzedaż. Zależnie od barwy światła można uzyskać efekt zachęcający lub zniechęcający klienta do dalszych zakupów. W każdym punkcie sprzedaży sprawdzi się coś innego, ponieważ produkty spożywcze będą oświetlone inaczej niż np. ubrania. Dzieje się tak dlatego, że tkaniny inaczej odbijają światło, a co za tym idzie, w innej barwie zostają wydobyte ich kolory i nasycenie.

Właściciele salonów odzieżowych powinni postawić na naturalną lub chłodną barwę. Oznacza to, że światło powinno znaleźć się w przedziale barwowym 4000-6000 K. Jeśli w pawilonie wydzielono strefy, które w jakiś sposób powinny się wyróżniać (nowa kolekcja, specjalne oferty), warto zastosować delikatnie inną barwę. Przy kasach niezawodne jest oświetlenie o temperaturze 3500 K. To wciąż naturalny kolor, jednak wpadający w cieplejsze tony, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa np. klientów.

Barwa naturalna najbardziej wpływa na funkcjonowanie człowieka, dlatego to ona dominuje w sklepach. Cieplejsze barwy budują uczucie komfortu, natomiast chłodniejsze powodują neutralność, a także najlepiej odzwierciedlają wygląd produktów. Poprzez uatrakcyjnienie produktów światłem, wydobycie ich walorów kolorystycznych lub zakłamanie niektórych wrażeń wizualnych, np. w przymierzalni, wpływa się na motywację zakupową klientów.

Rodzaje lamp do oświetlenia sklepu

Zależnie od sklepu niezbędny będzie właściwy rodzaj oświetlenia. Najczęściej do oświetlania punktów sprzedaży wybiera się oprawy natynkowe, lampy wiszące, oprawy wpuszczane, systemy szynowe lub lampy ekspozycyjne. Ich wybór będzie uzależniony od wielkości pomieszczenia, jego rodzaju (salon, magazyn), wysokości i wytrzymałości sufitu. Istotna jest także ekonomia, środki bezpieczeństwa i ogólna infrastruktura, co wpływa na wybór sposobu mocowania, wagę, określenie wysokości zawieszenia lamp i możliwość operowania światłem.

Najczęściej wybiera się żarówki i oprawy LED. Sięga się po nie względu na wydajność, głośność pracy, ilość emitowanego ciepła oraz uzyskiwane barwy.