Kocioł gazowy - jaki wybrać do domu jednorodzinnego

Wybór kotła gazowego to nie lada wyzwanie. Musi być on precyzyjnie dobrany do rodzaju ogrzewanego pomieszczenia. Przed jego zakupem warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże wybrać nam idealny model. Czym się kierować przy zakupie? Podpowiadamy.

Wybór kotła gazowego - konsultacja ze specjalistą

Zakup odpowiedniego kotła gazowego wymaga fachowej wiedzy. Przy wyborze uwzględnić należy wiele czynników jak np. dobór kotła dostosowanego do rodzaju ogrzewanego pomieszczenia. Większość osób takiej wiedzy nie posiada, wobec czego próba samodzielnego zakupu kotła może skończyć się kompletną klęską i stratą pieniędzy.

Przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą od urządzeń grzewczych lub hydraulikiem. Konsultacja taka powinna odbyć się w miejscu, gdzie montowane będzie ogrzewanie. Pozwoli to fachowcowi na profesjonalną ocenę, jaki rodzaj kotła dobrać. Współpraca ze specjalistą pomoże uniknąć zakupu urządzenia, które nie będzie w stanie dobrze ogrzać domu.

Wybór kotła gazowego - określenie miejsca pracy

Przed dokonaniem zakupu bardzo ważne jest określenie miejsca w domu, gdzie pracował będzie kocioł. Dlaczego? Kotły gazowe podzielić możemy na dwa rodzaje - urządzenia z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Pierwsze z nich pobierają powietrze z otoczenia, a drugie z zewnątrz domu. Nie należy montować kotłów z otwartą komorą w pomieszczeniach, które są użytkowane, czyli np. w łazience czy kuchni.

Kocioł z otwartą komorą spalania pobiera powietrze z domu dodatkowo go wychładzając. Tego rodzaju kotły można montować w specjalnie przeznaczonych pomieszczeniach, czyli kotłowniach. We wnętrzach, które są użytkowane zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kotłów z zamkniętą komorą spalania. Pobierają one bowiem powietrze spoza domu.

Wybór kotła gazowego - sposób podgrzewania wody

Kotły gazowe podzielić można na jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Pierwszy rodzaj służy do ogrzewania wnętrz oraz wody, ale w jednym czasie może robić tylko jedną z tych rzeczy. Inaczej jest w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, które mogą wykonywać obydwie czynności równolegle. Który kocioł wybrać? Każdy z nich posiada swoje wady i zalety.

Wadami kotła jednofunkcyjnego jest konieczność wygospodarowania miejsca na zasobnik, a także okres oczekiwania na ciepłą wodę. Zaletami jest pobieranie ciepłej wody z kilku punktów jednocześnie i możliwość cyrkulacji. Do wad kotłów dwufunkcyjnych należy ograniczenie wydajności, natomiast zaletą jest nieograniczony dostęp do ciepłej wody.