Rodzaje paliwa w kominkach domowych

Kominki są bardzo popularnym obiektem w domach. Stanowią element dekoracyjny, dzięki któremu można nadać przytulny klimat oraz ogrzać pomieszczenie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kominków domowych. Każdy klient znajdzie coś dla siebie.

Kominki domowe - jakie są rodzaje i z czego się składają?

Istnieje kilka rodzajów kominków na terenie śląska. Wyróżniamy kominki opalane drewnem oraz z użyciem gazu ziemnego. Kominki opalane drewnem są najbardziej klasyczną wersją - bardzo klimatyczne i funkcjonalne. Najczęściej zabudowane są w ścianie. Składają się z wkładu kominkowego, szuflady na popiół, otworów wentylacyjnych, drzwi, rury odprowadzającej dym oraz zabudowy zewnętrznej, która zazwyczaj jest złożona z płyt wytworzonych z różnego rodzaju surowców takich, jak kamień. Oprócz zabudowanych występują również kominki domowe wolnostojące, które zazwyczaj są obłożone kaflami i są dużo częściej wykorzystywane w celach dekoracyjnych. Niektóre modele posiadają półki, na których możemy położyć różne dekoracje (zdjęcia, obrazy, pamiątki z podróży etc.). Innym rodzajem kominków wykorzystujących drewno są kominki akumulacyjne. To kominki małe i narożne, często zajmują miejsce w kuchniach i łazienkach lub w miejscach pracy. Przez ich wielkość ich główną funkcją jest dekoracja pomieszczenia i nadanie spokojnej i uspokajającej atmosfery. Minusem kominków opalanych drewnem jest konieczność częstego czyszczenia szuflady i podstawy z popiołu, okna i drzwi trzeba czyścic z sadzy, która ogranicza widoczność. Niezbędne jest także czyszczenie komina z sadzy przez kominiarza, aby nie doszło do niechcianego pożaru.

Kominki na gaz

Na popularności zyskują kominki na gaz. Ich ogromną zaletą jest to, że można je posiadać w mieszkaniach, ponieważ nie potrzebują rury odprowadzającej gaz do komina. To bardzo nowoczesne kominki domowe, często posiadają różne dodatki w postaci kamyczków lub innych dekoracji.

BIOKOMINKI

Inną formą nowoczesnych kominków są biokominki, które tak samo, jak te na gaz można używać w mieszkaniu. Biokominek posiada bardzo nowoczesny wygląd, jego zaletą jest wielkość, gdyż można go dopasować do powierzchni pomieszczenia. Oprócz klasycznych prostokątnych kominków, biokominki mają różne kształty na przykład w kształcie słupka lub takie, które przypominają otwarty słoik. Ten minimalistyczny kominek możemy postawić na przykład na szafce nocnej. Co więcej, aby bezpiecznie użytkować biokominki nie potrzebujemy specjalnego pozwolenia, ani wentylacji. Podczas użytkowania wytwarzają minimalną ilość dwutlenku węgla i nie pozostawiają popiołu. Małe biokominki często są wolnostojące i głównie służą w celach dekoracyjnych. Ich zaletą jest brak konieczności montażu oraz fakt, że można je położyć w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Wytwarzają również ciepło, są zasilane za pomocą biopaliwa, które jest w konsystencji żelowej lub płynnej. Najczęściej mają bardzo nowoczesny wygląd, często zawierają szklane ścianki, mogą być wbudowane w stolik, wtedy dają ciepło, a zarazem oświetlenie i klimat.