Niezawodne i precyzyjne wagi elektroniczne

Wagi elektroniczne odznaczają się wysoką dokładnością pomiaru i niezawodnością. By obie te zalety zostały zachowane, sprzęt trzeba dobrać pod kątem obciążenia, typu i zastosowania. Jakie wagi sprawdzają się w różnych zakładach pracy?
Jakie powinno być maksymalne obciążenie wagi elektronicznej?
Nowa waga elektroniczna, tak jak każdy nieużywany sprzęt, cechuje się działaniem dokładnie takim, jakie zaplanował producent. Z czasem jednak urządzenie zacznie się zużywać. W przypadku wag częstym powodem nieprawidłowego działania jest rozstrojenie układu pomiarowego. Dochodzi do niego, gdy zbyt często przeciąża się wagę.
Precyzja wagi elektronicznej zależy od maksymalnej masy mierzonego produktu. Przyjmuje się, że nie powinna ona przekraczać 2/3 ciężaru, który może zważyć. Dla przykładu na urządzeniu, którego górny limit pomiaru wynosi 10 kg, nie powinno się zbyt często (a najlepiej w ogóle) kłaść towaru o masie przekraczającej 6,6 kg. Trzeba też pamiętać, że nawet najdokładniejsza waga elektroniczna obarczona jest minimalnym błędem pomiaru.
Dokładność pomiaru a typ konstrukcji wagi elektronicznej
Wagi elektroniczne dzielą się na platformowe, wiszące i hakowe. Do maksymalnie precyzyjnych wyliczeń małych ilości artykułów wykorzystuje się pierwsze z nich. Takie urządzenia spotkać można m.in. w aptekach. Nie oznacza to jednak, że takie sprzęty zawsze są małe. Istnieją wagi platformowe służące do ważenia ciężkich towarów o masie kilkuset kilogramów.
Tam, gdzie potrzeba urządzeń do sprawdzania ciężaru dużych produktów, używa się wag wiszących lub hakowych. Z tych pierwszych korzystają np. firmy produkujące mięso. Drugi rodzaj to specjalistyczny sprzęt do ważenia bardzo ciężkich towarów, zwykle o dużych rozmiarach. Oprócz haka do mocowania wykorzystuje się stalowe liny. Wagi te sprawdzają się w fabrykach, zakładach przemysłowych i firmach transportowych.
Precyzja ważenia w różnych typach wag elektronicznych
Dobór wagi do danego typu pracy zależy też od jej zastosowania. Najwyższą dokładnością charakteryzują się modele analityczne. Niezwykle precyzyjnie mierzą ciężar produktu do kilku miejsc po przecinku. Co więcej, każdy kolejny wynik jest powtarzalny. Z tego powodu kupują je laboratoria, placówki medyczne i apteki.
Nie wszędzie jednak tak ogromna dokładność jest konieczna. Dla przykładu w sklepie spożywczym wystarczyć może waga precyzyjna. Z kolei wszędzie tam, gdzie liczy się bardziej ogólna masa towaru, używane są wagi techniczne. Nabywcami takich urządzeń są, np. magazyny, fabryki i zakłady przemysłowe.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski