Zdrowie psychiczne jest tematem, o którym mówi się coraz głośniej i częściej. Z tego powodu do wielu osób dociera coraz więcej błędnie powtarzanych mitów na temat psychoterapii. Czym jest, a czym nie?
Najpopularniejsze fakty i mity na temat psychoterapii
Psychoterapia jest formą leczenia zdrowia psychicznego, która istnieje od wieków. Od czasu jej wprowadzenia pojawiło się wiele faktów i mitów. Niektóre z najbardziej popularnych faktów to:
- Psychoterapia może być stosowana w leczeniu szerokiego zakresu problemów zdrowia psychicznego, takich jak np. depresja, lęk, uzależnienie i trauma.
- Leczenie pomaga w zarządzaniu warunkami fizycznymi związanymi ze zdrowiem psychicznym np. przewlekłym bólem lub stresem.
- Metoda leczenia psychoterapią ułatwia ludziom uzyskać wgląd w swoje zachowania oraz uczy nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami.
Jeśli chodzi o mity dotyczące psychoterapii, niektóre z najczęstszych brzmią:
- Psychoterapia jest przeznaczona tylko dla osób z ciężkimi chorobami psychicznymi.
- Trwa zbyt długo, aby zadziałać.
- Psychoterapeuci nie są wykwalifikowanymi profesjonalistami.
Wszystkie nieprawdy, które są powielane przez społeczeństwo, są spowodowane brakiem wiedzy. Psychoterapia nadaje się dla każdego, kto uważa, że potrzebuje pomocy. Poza tym trwa tyle, żeby przynieść prawdziwe efekty, a specjaliści prowadzący ją mają niezbędną wiedzę, której użycie niejednokrotnie ratowało ludzkie życia.
Psychoterapia jest kosztowna?
Koszty psychoterapii w Polsce mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju i długości terapii oraz doświadczenia terapeuty. Nierzadko koszt pojedynczej sesji to około 150-300 zł. Nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę, że uczęszczanie na terapię pomaga podnieść komfort życia codziennego.
Wiele planów ubezpieczeń zdrowotnych pokrywa koszty psychoterapii. Dlatego ważne jest, aby przed udaniem się do specjalisty prywatnie, sprawdzić, czy ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia.
Nie ma różnicy między psychoterapeutą a psychologiem?
Psycholog zajmuje się udzielaniem doraźnej pomocy, która polega na analizowaniu czynników emocjonalno-uczuciowych pacjenta. Psychoterapeuta zapewnia pomoc w sposób długotrwały – każda sesja pozwala uczestnikowi zajrzeć w głąb siebie i wyciągnąć wnioski, które pozwalają zmienić delikatnie tor biegu dotychczasowego życia.
Polecany przez nas psychoterapeuta w Legnicy pozwala zrozumieć mechaniki działania pacjenta np. spowodowane traumatycznymi przeżyciami, o których często samemu się nie pamięta. Zainteresowani powinni zignorować błędne mity na temat tej profesji, a skupić się na faktach.