"Monopoly", "Catan" i inne eurogry – czym są i dlaczego odniosły taki sukces?

Gry planszowe przeżywają renesans popularności. Sięgają po nie zarówno doświadczeni wyjadacze, jak i zwykłe osoby, które chcą miło spędzić czas z rodziną lub znajomymi. To właśnie ta ostatnia kategoria konsumentów jest najszersza. By trafić w jej gusta, projektanci gier planszowych stworzyli nowy, specjalny gatunek. Czym są eurogry? Dlaczego odniosły aż taki sukces?

Czym są eurogry?

Eurogry to gry planszowe, w których najważniejsza jest prostota oraz przejrzystość zasad. Rozgrywka z reguły trwa od 30 minut do 90 minut, a elementy losowe są jej ważnym, choć nie najważniejszym elementem. Znacznie istotniejsza jest odpowiednia strategia, która znacząco zwiększa szansę na zwycięstwo. Co istotne, eurogry są całkowicie lub niemal całkowicie pozbawione negatywnych interakcji. W trakcie rywalizacji gracze często muszą za sobą współpracować, np. poprzez mechanikę handlu lub wymiany zasobów. Mechanika eurogier powinna być prosta i zrozumiała – to kluczowy element rozgrywki, ważniejszy od fabuły czy realiów.

Catan – najpopularniejsza eurogra w historii

Eurogry stały się ogromnym komercyjnym sukcesem właśnie dzięki prostocie i przystępności – ale jakie tytuły są faktycznie warte uwagi? Jeżeli chcemy zapoznać się z klasyką gatunku, to koniecznie należy sięgnąć po grę planszową “Catan”, znaną też jako "Osadnicy z Catanu". To zdecydowanie najbardziej znana i lubiana eurogra, która sprzedała się w ponad sześciu milionach egzemplarzy.

Rozgrywka zajmuje ok. 75 minut i jest banalnie prosta. Na heksagonalnej planszy budujemy wioski i miasta, pozyskujemy zasoby oraz handlujemy z innymi graczami. W grze jest spory element losowości – nie tylko w trakcie rozgrywki, ale też przed nią, bo plansza układana jest w sposób losowy. O ogromnej popularności “Catanu” niech świadczy to, że od wydania gry wyszło już niemal 20 różnych dodatków. Większość z nich wprowadza naprawdę ciekawe zmiany i nowe mechaniki, dlatego warto po nie sięgnąć, jeśli znamy już podstawową wersję gry.

Monopoly, czyli pierwowzór eurogier

Pierwowzorem eurogier jest bez wątpienia “Monopoly”. To najbardziej znana gra planszowa w historii – w trakcie rozgrywki kupujemy pola, pobieramy opłaty od innych graczy i staramy się zarobić majątek. Jednak w przeciwieństwie do współczesnych eurogier “Monopoly” zawiera dużą liczbę negatywnych interakcji między graczami, a rozgrywka często potrafi się przedłużyć. Jeśli te aspekty “Monopoly” się wam nie podobają, to koniecznie sięgnijcie po eurogry – rozgrywka w nie będzie jeszcze przyjemniejsza!