Gliwice - „Przyszłość jest TU”

Miasto z potencjałem i wielkimi aspiracjami. Miejsce, z którym swoją przyszłość wiąże coraz więcej osób, widząc w nim m.in. alternatywę dla pobliskich Katowic. Gliwice chcą się rozwijać i wypływać na szerokie wody… Nie bez powodu w mieście oddalonym o 600 km od morza znajduje się pomnik Neptuna (rzymskiego boga wód). To nie tylko ozdoba, tutaj faktycznie można złapać wiatr w żagle.

Miasto wielu możliwości

Stopa bezrobocia w Gliwicach stale się zmniejsza. W listopadzie ubiegłego roku wynosiła zaledwie 2,2%. Dla porównania, w skali kraju to ponad 5%. Tutejszy rynek pracy wygląda bardzo atrakcyjnie. Tworzą go nie tylko fabryki ulokowane w podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale również firmy z branży nowoczesnych technologii, których w mieście ciągle przybywa.

Jak mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta miasta Gliwice - Ogromne znaczenie ma zachęcanie inwestorów do lokowania oraz rozwijania swoich firm w Gliwicach. Gliwicki samorząd to solidny partner. Doceniają to przedsiębiorcy. Staliśmy się miastem kojarzonym z przemysłem wysokich technologii, który jest naszą przyszłością. Duża liczba podmiotów gospodarczych przekłada się, nie tylko na liczbę miejsc pracy, ale również na wysokość zarobków mieszkańców, ponieważ przedsiębiorcy muszą konkurować o pracowników.

Na terenie miasta działa także Park Naukowo-Technologiczny “Technopark Gliwice”, który systematycznie się rozwija. W ubiegłym roku wzbogacił się o kolejny budynek. W październiku oficjalnie otworzono Inkubator Nowoczesnych Technologii, gdzie przedsiębiorcy otrzymują niezbędne wsparcie na początku swojej działalności. W planach jest także kolejna inwestycja – “IT HUB Gliwice”.

Mieszkańcy decydują o mieście

Gliwice to miasto, gdzie uważnie słucha się głosu mieszkańców. Każdy gliwiczanin ma wpływ na najbliższe otoczenie i przyszłość swojego miejsca zamieszkania. Aby ułatwić komunikację, władze miasta stworzyły narzędzie, za pomocą którego podejmowanie inicjatyw i wyrażanie swoich opinii w sprawach dzielnic oraz całego miasta, stało się jeszcze prostsze.

Jak mówi Łukasz Oryszczak – W ostatnim czasie staramy się coraz bardziej rozwijać formy współpracy z mieszkańcami. M.in. z tego powodu powstała platforma decydujMY razem! - narzędzie, które daje mieszkańcom możliwość uczestniczenia w rozwoju miasta, wyznaczania priorytetów i kierunków zmian. Jest to po pierwsze źródło informacji o mieście, po drugie narzędzie, które ułatwia mieszkańcom wypowiadanie się w wielu ważnych sprawach – poprzez elektroniczne formularze, udostępnienie danych i informacji kontaktowych w jednym miejscu, w przystępnej formie.

Co więcej, w ubiegłym roku uruchomione zostały w tym miejscu m.in. portale dotyczące budżetu obywatelskiego (umożliwiające składanie wniosków i głosowanie w formie elektronicznej), inicjatyw lokalnych oraz konsultacji społecznych, a także te poświęcone radom dzielnic czy strategii Gliwice 2040. Z założenia platforma ma w przyszłości rozwijać się i ewoluować, nadążając za potrzebami mieszkańców i zmieniającą się rzeczywistością.

Rynek mieszkaniowy

Gliwice to także rozwijający się rynek mieszkaniowy. W ostatnich latach w mieście powstało wiele nowych osiedli, które oferują nowoczesne i komfortowe „M”. Jakie lokale cieszą się największą popularnością?

W Rankingu Inwestycji przygotowanym przez portal RynekPierwotny.pl została doceniona inwestycja Glivia - Etap III. Wyróżnia się ona liczną zielenią i dużym pakietem udogodnień.

Każdy budynek został wyposażony w cichobieżną windę, komórki lokatorskie, parking podziemny i naziemny. Do parterowych mieszkań przynależą ogródki z tarasami, a na wyższych kondygnacjach mieszkańcy mogą cieszyć się balkonami oraz loggiami wykończonymi modrzewiem syberyjskim.

Bezapelacyjnym atutem tego projektu jest także lokalizacja. Glivia - Etap III znajduje się niespełna 2 km od centrum miasta. Przyszli mieszkańcy nie muszą jednak martwić się o ciszę. Osiedle znajduje się w spokojnej części Gliwic. Co więcej, ogrodzone jest zabytkowym murem, który przeszedł renowację.

Górny Śląsk to wiele tętniących życiem miast, prześcigających się pod względem rozwoju. Jednak na szczególną uwagę zasługują Gliwice. Pomimo tego, że nie są miastem wojewódzkim, w niczym nie ustępują stolicy regionu. Warto zastanowić się nad zakupem wymarzonego M właśnie tutaj. W końcu jak mówi oficjalne hasło Gliwic – “Przyszłość jest TU”.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/gliwice/ocena-q4-2022/