Aby prześledzić rynek pracy i stan bezrobocia w województwie śląskim, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Warto pamiętać, że Śląsk jest jednym z najgęściej zaludnionych regionów w kraju. Na stan zatrudnienia ma wpływ także rozwój poszczególnych branż, które otwierają wiele możliwości przed mieszkańcami śląskich miast. Jednak, jak wygląda ich sytuacja z bliska? Sprawdźmy, gdzie najszybciej znajdziemy pracę.
Praca w Rybniku
Rynek pracy w Rybniku wygląda obiecująco dla osób zainteresowanych zatrudnieniem w tym mieście. Przede wszystkim dominuje tam przemysł wydobywczy, ale warto także zwrócić uwagę na inne gałęzie, takie jak przemysł metalurgiczny, maszynowy czy energetyczny – łącznie zatrudniają aż 37% wszystkich pracowników z miasta i okolic. Poza tym rozwija się sektor handlowo-usługowy oraz edukacyjny. Z uwagi na występujący deficyt pracowników, łatwiej będzie znaleźć pracę w zawodach, gdzie szczególnie brakuje specjalistów. W Rybniku najbardziej poszukiwani są pracownicy służb mundurowych, wykwalifikowane pielęgniarki i położne, a także doświadczeni robotnicy budowlani zajmujący się głównie pracami wykończeniowymi. Ponadto praca w Rybniku to także szansa na znalezienie stabilnego zatrudnienia jako fryzjer, analityk, fizjoterapeuta czy instruktor nauki jazdy. Są to jedynie przykłady, jednak można zauważyć, że rynek pracy w mieście wyróżnia się przede wszystkim zróżnicowaniem. Wpływa to bezpośrednio na niski stan bezrobocia – w listopadzie 2022 r. wynosił zaledwie 2,8%, co stanowi jeden z najniższych wyników na Śląsku. Jeśli chodzi o średnie zarobki, możemy znaleźć informacje dotyczące np. 2021 r. W Rybniku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło wówczas 5 447 zł brutto.
Rynek pracy w Katowicach
Idąc dalej pozytywnym tropem, przyjrzyjmy się sytuacji w Katowicach. Na terenie miasta znajduje się mnóstwo przedsiębiorstw, które zapewniają miejsca pracy tysiącom osób. Przykładowo jeden z największych pracodawców, czyli Polska Grupa Górnicza, zatrudnia blisko 40 tys. pracowników. Swoją siedzibę posiada tam również wiele firm stawiających na rozwój technologiczny, znajdziemy więc przedsiębiorstwa działające np. w branży IT. Jeśli chodzi o stopę bezrobocia w Katowicach, należy ona do najniższych w całym Śląsku, a także w kraju, i wynosi zaledwie 1,4% (stan na grudzień 2022 r.). Dodatkowo w ostatnim czasie zaobserwowano spadek liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych. Dobre warunki rynku pracy opierają się na wysokich zarobkach (przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2022 r. – 9851,17 zł brutto), a także na zróżnicowanym zapotrzebowaniu na pracowników. Przykładowo oferty w Katowicach dotyczą zatrudnienia na stanowiskach takich jak koordynator magazynu, programista, hydraulik czy pracownik ochrony.
Bezrobocie w Bytomiu
Bytom swoją gospodarkę w dużej mierze opiera na przemyśle i budownictwie, gdzie pracuje najwięcej osób. Blisko tyle samo zatrudnionych jest w sektorze usług, zdecydowanie mniej w finansowym, a śladowa ilość w rolniczym. Jeśli chodzi o największe zapotrzebowanie na pracowników, występuje ono zwłaszcza w przypadku zawodów takich jak monterzy instalacji budowlanych, mechanicy pojazdów samochodowych czy kelnerzy i barmani. Poza tym na szybkie otrzymanie pracy mogą liczyć przedstawiciele branży edukacyjnej. Choć na rynku można zaobserwować wiele zróżnicowanych ofert, to Bytom należy do śląskich miast, gdzie występuje najwyższa stopa bezrobocia – ok. 8%. Na koniec 2022 r. odnotowano wzrost liczby niepracujących o ponad 3500 osób. Może mieć to związek z niskimi zarobkami, co psuje atrakcyjność rynku pracy w Bytomiu. Jednak warto zaznaczyć, że sytuacja powoli ulega polepszeniu – jeszcze w 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła ponad 10%. Aby znaleźć dobre warunki pracy w Bytomiu, należy przyjrzeć się bliżej poszczególnym ogłoszeniom. Dużo ofert dotyczy zatrudnienia na stanowisku magazyniera i pokrewnych temu posad, gdzie głównym zadaniem jest wykładanie towaru. Jednak można spotkać także ogłoszenia skierowane do przedstawicieli handlowych, kierowców różnych kategorii oraz pracowników budowlanych. Liczba napływających ofert wskazuje na to, że miejsc pracy nie brakuje.