Wybór odpowiedniej pompy ciepła

Pompy ciepła to coraz częściej wykorzystywane urządzenia w nowoczesnych domach. Wykorzystuje się je zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia domów. Dzięki nim można także przygotować ciepłą wodę użytkową. Nowe budownictwo charakteryzuje się tym, że posiada niskie zapotrzebowanie na energię. Właśnie w takich sytuacjach pompy ciepła sprawdzają się najlepiej.

Działanie pompy ciepła

Warto pamiętać o tym, że pompa sama z siebie nie produkuje ciepła. Służy ona do jego pobierania z otoczenia oraz przekształcania go na użyteczną dla domu postać. Główną rolę w pompie ciepła odgrywa sprężarka, która zasilana jest energią elektryczną. Działanie urządzenia polega na sprężaniu oraz rozprężaniu czynnika roboczego. Jest to gaz o niskiej temperaturze parowania. Podczas jego odparowywania pobiera on ciepło z zewnątrz. Następnie zachodzi sprężanie, a temperatura gazu rośnie. W ten sposób wytworzone ciepło trafia do instalacji grzewczej.

Pompa ciepła jest tak naprawdę jednym z trzech elementów całego systemu. Wymienia się także źródło górne (instalację grzewczą budynku) oraz źródło dolne (które pobiera ciepło z otoczenia). Zazwyczaj to właśnie od parametrów źródła dolnego oraz górnego zależy koszt i ilość pozyskiwanej energii cieplnej. Decydując się na pompę ciepła musisz wiedzieć o tym, że istnieją różne sposoby na pozyskiwanie ciepła z zewnątrz.

Źródło dolne może pobierać energię cieplną chociażby z gruntu. Jest to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Możemy zdecydować się także na pobór ciepła z wody podziemnej, powietrza zewnętrznego lub usuwanego powietrza wentylacyjnego. Wybór odpowiedniego źródła dolnego będzie zależał tak naprawdę od możliwości otoczenia naszego domu. Warto więc skonsultować się z profesjonalną firmą, która doradzi nam najlepsze rozwiązanie. Możecie również sprawdzić ten film, dzięki któremu dowiecie się więcej na temat pomp ciepła:

Jak dobrać odpowiednie urządzenie

Na początku musimy zadać sobie pytanie do czego będzie nam służyć pompa ciepła. Może ona być wykorzystywana chociażby do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Niektóre urządzenia są w stanie także chłodzić pomieszczenia podczas letnich upałów. Istnieją także rozwiązania, które pozwalają tylko na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Oprócz tego musimy również zdecydować się na wybór źródła dolnego. Zwróćmy uwagę na to, jakiej mocy urządzenia potrzebujemy. Trzeba pamiętać o tym, że moc pompy ciepła nie jest wartością stałą, ponieważ może ona zmieniać się w zależności od temperatury zarówno źródła dolnego, jak i górnego.

Konieczne będzie także sprawdzenie współczynnika efektywności. Jeżeli będzie on za niski, działanie całego systemu będzie dla nas nieekonomiczne. Wybór źródła górnego również ma duże znaczenie. Zazwyczaj pompy ciepła świetnie współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Dlatego warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Na samym końcu zastanówmy się nad tym, czy jest nam potrzebny inwerter. Jest to urządzenie, które pozwala na płynną zmianę mocy grzewczej pompy, co przydaje się do pracy urządzenia przy długich cyklach.

Sprawdźcie więcej na https://gejzer.com/