Na czym polega cięcie laserem profili?

Cięcie laserem to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań umożliwiających termiczne rozdzielania różnych materiałów. Bardzo często stosuje się lasery do cięcia metalowych profili, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

W jaki sposób przebiega proces cięcia laserowego? 

Cięcie laserem profili przebiega w bardzo prosty sposób. Wiązka lasera punktowo wprowadza energię, pod postacią strumienia, który ma właściwości tnące. Laser ma bardzo wysoką temperaturę. Im większa precyzja podczas prowadzenia strumieni lasera tym ostateczny efekt będzie lepszy. Cięcie blach w ten sposób opiera się na stapianiu, sublimacji oraz spalaniu danego materiału. Dzięki temu ostatecznego efektu nie trzeba już poprawiać. 

Dlaczego warto wybrać metodę laserowej obróbki metali? 

Cięcie profili laserami ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim można go wykorzystać do obróbki stali, miedzi, aluminium czy mosiądzu. Jego zastosowanie jest bardzo duże. 

Ponadto dużą zaletą jest możliwość uzyskania bardzo dokładnego i estetycznego efektu oraz krawędzi o idealnym wykończeniu. Laserami można ciąć także bardzo cienkie rury, bez obawy, że zostaną uszkodzone czy zdeformowane. 

Dzięki możliwości uzyskania estetycznych i dokładnych efektów, nie ma konieczności wdrażania innych rozwiązań dotyczących obróbki. Ponadto warto podkreślić, że cały proces jest w pełni automatyzowany, dzięki czemu praca człowieka jest zmniejszona do minimum. 

Rodzaje wykorzystywanych laserów

Jak już wspomniano wcześniej cięcie laserem to rozwiązanie idealne w przypadku wielu różnych materiałów. Można jednak wyróżnić dwa rodzaje laserów, które przeznaczone są do różnych celów. 

Pierwsze z nich, lasery CO2 idealnie sprawdzają się do cięcia grubszych materiałów. Pozwalają one na uzyskanie efektu naprawdę wysokiej jakości, a profili nie trzeba już poddawać innej obróbce. Nie ma tutaj mowy o żadnych wyrwach, zadziorach czy innych nieestetycznych zmianach. 

Drugim rozwiązaniem jest laser włóknowy. Sprawdza się on świetnie, kiedy obróbce poddaje się materiały o mniejszej grubości. Zużywają mało energii i pozwalają na uzyskanie efektów najwyższej jakości, jednak nie radzą sobie tak dobrze z grubymi i twardymi profilami. Warto je stosować np. w przypadku miedzi, mosiądzu, aluminium, czy stali nierdzewnej. 

Cięcie laserem krok po kroku 

Proces cięcia profili metalowych laserem przebiega w kilku prostych krokach. Wiązka lasera emitowanego przez urządzenie, powinna mieć odpowiednio dużą moc. Kieruje się ją dokładnie w miejsce przecięcia. Elektrony absorbują energię i dzięki niej zaczynają drgać, a w ten sposób znacząco rośnie energia cieplna. W wyniku tego procesu stal topnieje i materiał w miejscu cięcia zmienia stan skupienia na ciekły. 

Następnie w materiale powstaje charakterystyczny kanał parowy, a proces cięcia odbywa się na całą grubość metalu. Gdy energia znów wzrasta wiązania cząsteczek słabną, a metal odparowuje. 

Cięcie za pomocą laserów to bardzo skuteczne i praktyczne rozwiązanie. Urządzeń tego typu używa się w różnych firmach zajmujących się produkcją, montażem i przygotowaniem wszelkich elementów wytworzonych z metali. Oczywiście materiały tego typu można także ciąć innymi sposobami np. wyżynarkami czy piłami mechanicznymi, jednak to właśnie lasery zapewniają najlepszy i najbardziej estetyczny efekt. Warto także zaznaczyć, że lasery świetnie się sprawdzają, aby na powierzchni różnych metali i materiałów tego typu pozostawić różne grawery np. logo czy nazwę firmy, symbole ułatwiające późniejsze skręcenie danych elementów itd. 

Stosowanie laserów do szeroko rozumianej obróbki metali to niezwykle praktyczna metoda. Warto się na nią zdecydować i osiągnąć satysfakcjonujący efekt.