Tylko wczoraj na telefony stacjonarne seniorów z naszego rejonu dzwoniono trzynaście razy. Przynajmniej tyle zgłoszono policji. Dzisiaj kolejnych 5 seniorów odebrało podobne telefony. W dwóch przypadkach starsze panie dały się wciągnąć w oszukańczą grę, postępowały, jak im oszuści kazali i straciły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inną metodą – na bankowca- dał się oszukać 40-latek, któremu „bankowiec” kazał przelać oszczędności na inne, rzekomo bezpieczne konto - stracił 80 tys. zł.

Metoda, którą wykorzystują przestępcy atakujący w Gliwicach, polega na dzwonieniu na numery stacjonarne. Takimi telefonami dysponują w większości osoby starsze. Oszuści podają się za pracowników poczty, wypominając o przesyłce, wyłudzają adres. Po chwili dzwoni ich wspólnik lub wspólniczka, tym razem podszywają się pod policjantów. Tonem wywołującym grozę wywołują paniczny strach u seniorów, ostrzegając, że wcześniej dzwonili przestępcy, którzy zamierzają ich napaść i okraść. Polecają spakować pieniądze, biżuterię i przekazywać kurierowi lub wyrzucać przez okno. Wczoraj tą metodą oszukano 70-letnią mieszkankę osiedla Kopernika i 85-latkę mieszkającą w centrum. Obie kobiety były tak przerażone informacjami, które usłyszały od fałszywych policjantów, że spakowały wszystkie precjoza i gotówkę, którą posiadały i wierząc, że pomagają prawdziwej policji – wyrzuciły zawiniątka przez okna. Dodajmy, jedna z kobiet już raz została oszukana podobną metodą.
Wczoraj również do gliwickiej komendy zgłosił się 40-latek i poinformował o oszustwie, którego stał się ofiarą. Był przekonany, że dzwoni do niego pracownica banku. Poinformowano go, że była próba wyłudzenia jego oszczędności i dla swojego bezpieczeństwa powinien przelać wszystkie swoje pieniądze na bezpieczny rachunek bankowy. Uczynił, jak mówił głos i… stracił 80 tysięcy złotych. Sprawami zajmują się już specjalnie wyznaczeni, doświadczeni policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu gliwickiej komendy.

Po raz kolejny apelujemy do młodych i nie tylko! -ostrzegajmy się nawzajem i przekazujmy wiedzę, choćby z takich jak ten komunikatów!